Kanał RSS
Kanał RSS

DREWNIANE KUKIEŁKI

Edukacja Taneczna DanceSpace
Katharina Bregulla

Ostatnio wielokrotnie rozmawiałam z ludźmi na temat asertywności. Usłyszałam ciekawe teorie na jej temat. Niektórzy uważali, że jest istotna i niezbędna w życiu. Inni, że to wyimaginowane pojęcie, które ma mało wspólnego z rzeczywistością. Ciekawe…

Karmi się nas od dziecka teoriami i naukami, które często mają mało wspólnego z realnością, bo teoria rzadko kiedy idzie z praktyką w parze. I tak, w przypadku asertywności zachęca się nas do tego, aby wyraźnie zaznaczać „NIE” w sytuacjach, zachowaniach czy propozycjach, które są według naszego uznania niewłaściwe dla nas samych. Jednak czy w momencie konfrontacji z danym zdarzeniem, dodatkowo zabarwionym presją otoczenia, tak łatwo będzie nam powiedzieć: „nie, dziękuję”?

Śmiem twierdzić, że nie będzie nam łatwo. Bo sama kwestia wyrażenia zdania na temat tego, że asertywność jest ważna i stosuję ją w życiu – to tylko teoria.

Jeśli człowiek jest słaby psychicznie i podatny na wpływy innych, w trudnych sytuacja nie będzie umiał odmówić. A co jeśli to będzie Twoje dziecko?

Tak, to przerażające. Wie o tym każdy zatroskany rodzic. I już teraz zastanawiasz się, co możesz dla siebie czy też dla tego bezbronnego, młodego człowieka zrobić. Uważam, że dobrą formą profilaktyki jest tutaj budowanie poczucia własnej wartości i pewności siebie. Jednak samo teoretyzowanie i „pogadanki” na lekcji wychowawczej – to za mało.

Człowiek, który wie czego chce i dąży do swoich celów – to taki, który nie ma z tym problemów. Dlatego tak ważne jest odkrywanie pasji i potencjału w ludziach, szczególnie tych najmłodszych, którzy dopiero się kształtują.

Wszelkie formy rozwoju artystycznego mają olbrzymi udział w budowaniu takiego obrazu „asertywnego obywatela”. Muzyka, malarstwo, teatr…i TANIEC! Nie są to informacje wyssane z palca, bo mają głębokie potwierdzenie naukowe.

Zajmę się jednak tematem tańca, gdyż jest mi on najbliższy. Osoby, które nie boją się tańczyć publicznie, to osoby które wygrały w pewnym stopniu walkę z tremą. Taniec zatem, pomóc może także podczas przyszłych wystąpień publicznych, egzaminach ustnych czy zwyczajnych rozmowach z nowopoznanymi osobami. Buduje w nas na tyle silne poczucie pewności siebie, że nie trudno nam komunikować się z obcymi osobami, szczególnie tymi, które mogłyby potencjalnie mieć na nas negatywny wpływ. A więc łatwiej byłoby nam powiedzieć „nie”! Co z kolei dowodzi teorii, że taniec rozwija naszą asertywność. Jest to niewątpliwie praktyczna forma nauki asertywności – a w dodatku niesie ze sobą szereg innych zalet. Rozwój pasji, kultury fizycznej, umiejętności ruchowych, wrażliwości, sposób na wyrażenie siebie – to tylko kilka z nich.

Taniecjest dla nas szansą na to, aby nie stać się drewnianą kukiełką, którą będą kierować inni, a czemu my ślepo będziemy się poddawać.

Czy nie tego chcielibyśmy dla naszych dzieci, dla siebie samych? 


Powiązane filmy z Google Video

Loading...
Loading...