Kanał RSS
Kanał RSS

EDUKACJA MUZYCZNA W POLSCE I NA ŚWIECIE

Musical education in Poland and in the World
Muzyka jest najpiękniejszym językiem świata.
autor fot. Sławomir Sikora

Wywiad z Atsuko Seta, który odbył się 15 maja 2012r. w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, potwierdził moje podejrzenia, co do stanu edukacji muzycznej na świecie.

Niestety, nauczanie wiedzy muzycznej czy gry na instrumencie muzycznym, nie jest powszechnie znane i prowadzone we właściwy sposób.

Jak to wygląda w Polsce?

Zajęcia muzyczne w Szkole Podstawowej i Gimnazjum, na które większość chodzi z przymusu, a nie z powodu chęci. Szkoły muzyczne dla dzieci, których rodzice zauważyli w nich talent… albo spełniają swoje niespełnione ambicje i marzenia z dzieciństwa na swoim potomstwie. Systemy nauczania, które nie są dostosowane do percepcji dzieci (jeden z powodów, dla których dzieci szybko rezygnują ze szkół muzycznych). Wszystko to jest robione w sposób niezachęcający do poznania świata muzyki. Tylko osoby najwytrwalsze, którym bardzo zależy wytrzymają presje otoczenia, nauczycieli, rodziców i stają się później muzykami wielkiego formatu. Jednak często za cenę zabicia w nich ich artyzmu. 

Dlaczego nie możemy dać wszystkim dzieciom, bez wyjątku, takich samych szans na poznanie muzyki – w sposób, który będzie dla nich przyjemnością? Pamiętajmy, że najmłodsi będą kiedyś pokoleniem rządzącym w naszym kraju. Czyż nie warto uwrażliwić to pokolenie, rozwinąć intelektualnie i dać im szansę być szczęśliwymi ludźmi w przyszłości? Bo takie wartości niesie ze sobą muzyka…

Sytuacja edukacji muzycznej w Polsce podobna jest do sytuacji edukacji muzycznej w Japonii, Tajlandii i wielu innych krajach na świecie. Ludzie zapominają o tym, co jest najważniejsze – o wartościach. Gonimy za czymś, co jest nieosiągalne, ale nie potrafimy tego dostrzec i się zatrzymać. Efektem tych działań są później kataklizmy, wojny i ogólno pojęta degradacja, a człowiek potrafi się zatrzymać tylko w sytuacjach najbardziej tragicznych. Często w momentach, kiedy jest już za późno na jakiekolwiek zmiany.

Czy nie warto się zatem zatrzymać już teraz i dać szansę sobie i innym na lepsze życie? Ten „przystanek” nie będzie zatrzymywał ewolucji – wręcz przeciwnie, bo będzie czasem na świadome podejmowanie decyzji. Rozwój artystyczny, również dzięki muzyce, pomoże nam w tym, by decyzje te były dobre. Warto inwestować w edukację społeczeństwa, uwrażliwianie go. To, ile damy najmłodszym dziś, zaprocentuje niewątpliwie w przyszłości, dlatego warto właściwie edukować muzycznie dzieci na całym świecie.


Komentarze

dziękuję:)

Pani Lidio,

życzę innym (tak, jak kiedyś życzyłam sobie), żeby jak najszybciej zrozumieli genialność Pani Metody i docenili jej wartość. Im szybciej dzieci zaczną poznawać Pani Metodę, tym szybciej staną się właściwie wyedukowanym pokoleniem wrażliwych i inteligentnych Polaków.

Bardzo dziękuję za te z głębi serca płynące życzenia:)Dzięki Bogu, że już nie jestem sama w walce z analfabetyzmem w muzyce, że wspiera mnie armia tak wspaniałych i oddanych sprawie muzyki ludzi. Raz jeszcze dziękuję i przesyłam serdeczne pozdrowienia:)

Powiązane filmy z Google Video

Loading...
Loading...