Kanał RSS
Kanał RSS

HAPPY integracja na skalę całego świata?

Flash Mob HAPPY Wrocław
autor fot.: Jacek Ostaszkiewicz

Od pewnego czasu w Polsce i na świecie pojawił się trend na tworzenie własnych wersji teledysków do znanych utworów, które stają się hitami list przebojów i porywają tłumy do tańca.

Swego czasu dopadła nas moda na utwory takie jak np. „Harlem Shake” czy „Gagnam Style”. Ostatnio w Polsce słyszy się stale o „Happy” – autorstwa Pharrell’a Williams’a. Skąd pojawiają się takie utwory i jak to możliwe, że mają tak ogromny wpływ na ludzi, że stają się one inspiracją do kreacji na taką skalę?

Odpowiedzi na te pytania moglibyśmy doszukiwać się w promocji na pierwszym miejscu, ponieważ tylko „rozgłos” daje szansę na dotarcie muzyki na odleglejsze krańce świata, jak to się stało w przypadku „Happy”. Jednak rodzi się pytanie czy muzyka nie broni się sama za siebie?

Jeśli utwór nie byłby inspirujący i uniwersalny dla każdego, to słuch o nim zaginąłby szybciej, niż się pojawił. Wniosek zatem nasuwa się sam: hitem jest dobór takich kombinacji dźwięków, które trafią do każdego i pobudzą jego emocje.

Jak sprawdzić czy piosenka będzie światowym hitem, który nikomu się nie znudzi? Odpowiedź jest bardzo prosta – nakręcić 24-godzinny teledysk i pokazać to światu. Tak się stało w przypadku utworu Pharrell’a Williams’a, który jako pierwszy stał się współtwórcą i zarazem rekordzistą jedynego 24-godzinnego teledysku „Happy”.

Efekt tej kreacji zapewne przerósł oczekiwania samego Williams’a, ponieważ świat szybko zaczął bardzo twórczo reagować na dźwięki utworu „Happy”. Długo nie trzeba było czekać na pierwsze reakcje, kiedy grupy zafascynowanych ludzi zaczęły odpowiadać własnymi klipami na teledysk Pharrell’a Williams’a, promując przy okazji miasta z całego świata. Doszło nawet do takich sytuacji, w których te same miasta wypuściły po kilka teledysków, w których pokazują na różne sposoby, co dla ich mieszkańców oznacza bycie szczęśliwym. Jest jednak w tym wszystkim wspólny mianownik, którym jest TANIEC.

We wszystkich teledyskach pojawia się motyw tańca, jako sposobu na wyrażenie radości i pokazanie, że właśnie ruch daje szczęście i powoduje uśmiech na twarzy. Tańczą zarówno amatorzy, profesjonaliści, jak dzieci, osoby młode i starsze. Nie ma podziałów, a króluje integracja.

Znakomicie pokazała to grupa organizatorów z Wrocławia, którzy wychodząc naprzeciw integracji zorganizowali „Flash Mob HAPPY Wrocław”, w którym to wydarzeniu uczestniczyło ponad 300 osób. 26 stycznia 2014 roku zatańczyli na wrocławskim Rynku w 14-stopniowym mrozie z wielkim uśmiechem na twarzy. Taniec sprawił, że nikomu nie było zimno, a gorąca atmosfera na pewno podniosła też temperaturę przy wrocławskim Pręgierzu. 

Ideę Flash Mob’a wsparła Fundacja FECWIS w ramach Projektu Edukacji Tanecznej, ponieważ integracja oraz równe szanse dla każdego, to idealny sposób na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, co jest kluczowym celem statutu organizacji. Akcji patronowała nie tylko Fundacja FECWIS, ale także Stowarzyszenie Centrum Edukacji CEL oraz taneczny portal społecznościowy Tańczyc-Chcę.pl. 


Powiązane filmy z Google Video

Loading...
Loading...