Kanał RSS
Kanał RSS

Japońska pianistka wspiera Fundację FECWIS

ATSUKO SETA w Polsce
Atsuko Seta w Polskim Radio
autor fot.: Adam Wilhelm

 

Niespełna trzy dni trwało nasze spotkanie z światowej sławy pianistką – Atsuko Seta. Pani Atsuko przyjechała do Polski, do Warszawy 21 kwietnia 2013 na zaproszenie Fundacji Europejskie Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych.

Od początku do końca jej pobytu w Warszawie towarzyszył nam pan Adam Wilhelm, który uwieczniał chwile z Atsuko Seta przy pomocy swojego aparatu. Foto-relacja jest już dostępna w naszym serwisie, dlatego serdecznie zapraszamy do obejrzenia pięknych zdjęć.

22 kwietnia upłynął nam bardzo szybko, co spowodował bardzo napięty grafik, który mieliśmy. Już w godzinach porannych udaliśmy się do Pałacu Ostrogskich, gdzie artystka spotkała się z Panią Lidią Bajkowską, a następnie odbyła ona dwugodzinną próbę w sali koncertowej pałacu.

Kolejny punkt programu to audycja w Polskim Radio PR24, gdzie Atsuko Seta, Lidia Bajkowska oraz Dorota Wodzińska udzieliły wywiadu. Następnie była chwila na spotkanie z vice-dyrektorem IAR – Panem Grzegorzem Stranzem.

Tam spotkaliśmy także Pana Jacka Weigla, który zabrał nas do swojej szkoły – Samuela, gdzie Pani Lidia Bajkowska pokazała Atsuko Seta na czym polega jej holistyczna metoda nauczania dzieci muzyki (Metoda Lidii Bajkowskiej). Po prezentacji artystka wykonała dwa utwory Chopina dla dzieci z Chrześcijańskiej Szkoły Samuel.

Po spotkaniu z dziećmi udaliśmy się do Centrum Promocji Kultury SASKA KĘPA, gdzie Atsuko Seta miała drugą próbę pianistyczną. Tym razem grała utwory Alberto Ginastera.

23 kwietnia dzień rozpoczęliśmy próbą generalną w Pałacu Ostrogskich. Trzygodzinna próba była ostatnią tuż przed Recitalem, który rozpoczął się o godzinie 18.30.

Tuż przed koncertem zgromadzeni goście mieli okazję zwiedzić Muzeum Fryderyka Chopina, aby następnie wysłuchać 1,5-godzinnego Recitalu naszej gwiazdy – Atsuko Seta.

Pianistka wykonała dwuczęściowy koncert. W pierwszej części zagrała utwory Fryderyka Chopina, natomiast w drugiej części utwory argentyńskiego kompozytora, który jest ikoną muzyki współczesnej – Alberto Ginartera. Recital był poświęcony ś.p. Kyoko Tanace, która jest inspiracją dla działalności artystycznej Atsuko Seta oraz Lidii Bajkowskiej. Obie Panie oczarowane zostały jej fenomenalnymi interpretacjami utworów Chopina sprzed lat.

Pełna sala koncertowa, aplauz, podwójny bis, wzruszenie i radość – to tylko krótki opis przeżyć, jakie towarzyszyły zgromadzonym gościom.

Po Recitalu Atsuko Seta poświęciła chwilę na wywiady dla zgromadzonych mediów, aby potem udać się na spotkanie pokoncertowe z naszymi gośćmi. Zachwytu nad talentem pianistki nie było końca. Setki podziękowań, wzruszeń i komplementów – tak można by ocenić ponad dwugodzinne spotkanie.   

Ostatni dzień, 23 kwietnia, to kameralne spotkanie Lidii Bajkowskiej oraz Atsuko Seta, rozmowy na temat analfabetyzmu muzycznego oraz o Projekcie Edukacji Muzycznej Fundacji FECWIS. Atsuko Seta odwiedziła też Łazienki w Warszawie, gdzie wraz z Panią Lidią Bajkowską z pasją rozprawiały o muzyce.

Okazało się, że problem analfabetyzmu muzycznego dotyka nie tylko polskiego społeczeństwa, ale także w dalekiej Azji ten problem funkcjonuje po dziś dzień.

  


Powiązane filmy z Google Video

Loading...
Loading...