Kanał RSS
Kanał RSS

Krajobrazowy układ krwionośny

Projekt KRAJOBRAZ

Jesteś człowiekiem. Doskonale zatem znasz podstawową budowę swojego ciała. Wiesz do czego służą ci ręce, potrafisz zlokalizować miejsce, w którym leży twoje serce, a także zdajesz sobie sprawę z tego, że twoje ciało złożone jest z milionów małych komórek. Rozumiesz też jak twój organizm funkcjonuje oraz czego potrzebuje, aby móc się prawidłowo rozwijać. Uogólniając, aby żyć potrzebujesz powietrza oraz składników pokarmowych.

Jednak samo oddychanie czy proces jedzenia to tylko początek tego, co za chwilę wydarzy się wewnątrz ciebie. Aby każda cząsteczka tlenu mogła trafić we właściwe miejsce, musi ona być właściwie do niego przetransportowana. Jak? Poprzez krew.  

Układ krwionośny to system naczyń,  przez który płynie życiodajna krew. Życiodajna, bo transportuje ze sobą tlen oraz składniki odżywcze, dzięki którym prawidłowo funkcjonujemy. Rola tego układu jest ogromnie ważna – choćby dlatego, że to właśnie ona pomaga w dotlenieniu naszych mózgów, a więc zapewnia im prawidłowe działanie.

Wyobraź sobie teraz inny, choć bardzo podobny układ. Tym razem istnieć będzie on, nie w ciele człowieka, a w Polsce. Układ ten pełni takie same funkcje, bo w dalszym ciągu transportuje tlen oraz składniki odżywcze. Jest to jednak znacznie większa skala.

Układ o którym mowa to układ korytarzy ekologicznych, które funkcjonują na terenie naszego kraju. Pełnią one wiele pozytywnych funkcji, jednak często są przez nas niezauważane, tak samo jak w przypadku naczyń krwionośnych, które są integralna częścią ciała ludzkiego.

Układ korytarzy ekologicznych to system obszarów, które umożliwiają migrację różnorodnym gatunkom zwierząt, ptaków, roślin czy grzybów. Są one jedyną możliwością dla transportu tych organizmów, a więc jedyną szansą na przetrwanie. Jednak pomijając tę ważną rolę – są one także bardzo atrakcyjne dla ludzi pod względem walorów naturalnych.

Przekładając to na język miasta, a tym samym na mniejszą skalę, odkryć można kolejną, cenną właściwość korytarzy ekologicznych. Obszary zurbanizowane, mające korytarze ekologiczne w swojej strukturze, mogą poszczycić się posiadaniem systemu terenów zieleni, które zapewniają prawidłowe przewietrzanie miastu. Potwierdzamy w tym miejscu funkcję transportu tlenu tego układu, tak jak w przypadku układu krwionośnego.

Zdarza się tak, że nie doceniamy roli części naszego ciała, bo przyjmujemy jej istnienie za normę. Niestety, dopiero tragiczne sytuacje oraz straty pozwalają nam na docenienie tego, co posiadamy. Niezwykle trudno jest wyobrazić sobie życie choćby bez fragmentu układu krwionośnego. Czy zatem nie należałoby o niego zadbać? Czy nie warto chronić jego istnienia?

Korytarze ekologiczne są dla naszej planety tym, czym krew dla naszego organizmu. Chroniąc układ korytarzy ekologicznych zapewniamy bioróżnorodność, podnosimy wartość przyrodniczą obszarów na całym świecie, a także uatrakcyjniamy przestrzeń, w której żyjemy. 


Powiązane filmy z Google Video

Loading...
Loading...