Kanał RSS
Kanał RSS

Leitmotiv Kampinoskiego Parku Narodowego - Cross Team Stare Babice

Cross Team Stare Babice kontra Kampinoski Park Narodowy i nie tylko
leitmotiv Kampinoskiego Parku Narodowego - Cross Team Stare Babice
Jacek Marszałek

Dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego wystosowała odpowiedź na pismo skierowane do niej przez Stowarzyszenie Pegaz. Po przeczytaniu nasuwa się kilka pytań i refleksji.

Czy obecny Dyrektor KPN powinien pełnić tę zaszczytną funkcję Strażnika Dobra Narodowego jakim jest Kampinoski Park Narodowy?

Czy komendant Straży KPN również nie powinien być odwołany z funkcji Głównego Ochroniarza Flory i Fauny Kampinoskiego Parku Narodowego?

O obecnym wójcie gminy Stare Babice nie będę wypowiadał się. Wierzę, że w następnych wyborach dostanie bana czyli nie zostanie wybrany nie tylko ze względu na wiek, ale na arogancję wobec mieszkańców walczących od lat z crossiarzami z Cross Team Stare Babice dewastującymi otulinę Kampinoskiego Parku Narodowego.
 

Czy radny Sławomir Sumka ekspert do spraw bezpieczeństwa na poziomie krajowym w kolejnych wyborach wystartuje, przekonamy się?

Ale do rzeczy. Ad rem jakby to powiedziała pewna Starsza Pani, ad rem.

W pismach skierowanych do Stowarzyszenia Pegaz i do Fundacji FECWIS, nieustannie przewija się leitmotiv, o pozytywnym wpływie jakie ma Stowarzyszenia Crosss Team Stare Babice na Kampinoski Park Narodowy.

jacek_marszalek_slawomir_sikora_fecwis_wojcieszyn_kampinoski_park_narodowy_cross_team_stare_babice

Na czym polega pozytywny wpływ? Dlaczego wybrano mniejsze zło, jakim jest zgoda na nieustanną dewastację otuliny, którą przedsiębiorczy pasjonaci kilka lat temu dodatkowo przystosowali do swoich potrzeb, wprowadzając np. ciężki sprzęt?

Ktoś kto zna realia wynikające z uprawiania niezwykle widowiskowej dyscypliny sportu jakim jest motocross może być zdezorientowany.

Otóż chciałbym zaznaczyć, jestem miłośnikiem motocrossu. O, w tym momencie pewnie wielu robi wielkie oczy, a nawet je wybałusza. Jak to, to Sikora lubi sport motorowy jakim jest motocross? To dlaczego ten, no ten... gamoń  jeden nie zostawi tak zacnego i zasłużonego dla lokalnej społeczności Stowarzyszenia Motorowego Cross Team Stare Babice w spokoju? Czemu ten gamoń, nie rozumie jak wielką rolę w ekosystemie Kampinoskiego Parku Narodowego spełnia Cross Team Stare Babice?

jacek_marszalek_slawomir_sikora_wojcieszyn_cross_team_stare_babice_kampinoski_park_narodowy

Właśnie dlaczego nie rozumiem, sam się nad tym zastanawiam? Spróbuję zrozumieć.

Wszyscy od wielu lat rozumieją: Dyrektor KPN, Komendant Straży Parku, wójt, sołtysi, radny Sławomir Sumka - ekspert ds.bezpieczeństwa na poziomie krajowym, Straż Gminna, policja miejscowa, nawet znany profesor z wieloma tytułami, który na prośbę UNESCO napisał swoją opinię. Tylko ten gamoń Sikora plus kilka osób i jeszcze paru tubylców nie chce pogodzić się z niezwykle użyteczną rolą jaką sprawuje pod wodzą Prezesa  Huberta Barszczewskiego Cross Team Stare Babice w ekosystemie Kampinoskiego Parku Narodowego.

Jednym słowem Sikora i reszta adwersarzy to wredni pieniacze, nie rozumiejący istoty problemu.

A może to jednak my mimo, że mniejszość mamy rację? A mylą się wszyscy czyli Dyrektor KPN, Komendant Straży Parku, wójt gminy Stare Babice, sołtys, radny Sławomir Sumka i nawet prof dr hab. Przewodniczący Gremium wspierającego działalność Dobra Narodowego jakim jest Kampinoski Park Narodowy?

jacek_marszalek_slawomir_sikora_fecwis_wojcieszyn_cross_team_stare_babice_kampinoski_park_narodowy

Uporządkujmy zatem myśli.

Faktem bezspornym jest, że w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego grupa pasjonatów sportów crossowych zrzeszona w Stowarzyszeniu Motorowym Cross Team Stare Babice urządziła sobie teren po którym od kilku lat śmiga na swoich ryczących motorach. Czy mają założone tłumiki takie czy inne nieistotne, słychać ich nawet w Starych Babicach. Zrobiliśmy nasz eksperyment. Już nie wspomnę o rezerwacie Mokre Łąki, który w prostej linii co wykazaliśmy na mapach jest w bardzo bliskiej odległości. Czy dźwięk rozchodzi się w prostej linii, a może kręci, wije się i w końcu wytłumia? Stawiam to durne pytanie, bo chyba każdy człowiek, który chodził do szkoły rozumie czym jest fala dźwiękowa? I nie trzeba mieć tytułów naukowych, by stwierdzić, że ma realny wpływ na środowisko, które potrzebuje przede wszystkim ciszy.

jacek_marszalek_slawomir_sikora_fecwis_wojcieszyn_otulina_kampinoski_park_narodowy_cross_team_stare_babice

Oczywiście możemy teraz dywagować, czy tak jest czy nie. Czy zwierzęta, ptaki na skutek ingerencji człowieka nie powinny się przystosować do warunków panujących w obecnym świecie, gdzie hałas jest dominantą?

Wszyscy jednak wspólnie podkreślają, że działalność związana z uprawianiem sportu motorowego wiąże się z hałasem i nawet spalinami. Co w swoim piśmie do Stowarzyszenia Pegaz, zaznaczył Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego. Nawet są spaliny! Niesamowite odkrycie Panie Dyrektorze. Alleluja i do przodu jakby to powiedział Wielki Klasyk.

Czyż otulina nie jest strefą buforową dla Parku Narodowego? Możemy spierać się czy jest to strefa buforowa czy pas chroniący Park Narodowy, ale faktem jest, że w otulinie muszą obowiązywać odpowiednie standardy. Zgodzi się Pan ze mną Panie Dyrektorze? No może się mylę, może otulina nie jest strefą ochroną, a jest wyłącznie wrzodem na d... mieszkańców zasiedlających tereny w sąsiedztwie Parku Narodowego tu Kampinoskiego? Może w takim razie warto przypomnieć sobie definicję otuliny? A może warto sięgnąć do opracowań prof. dr hab. Wojciech Radeckiego z Wrocławia, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Radecki otulina. A o zrównoważonym rozwoju Pan słyszał, nawet zapisanym w Konstytucji RP?

jacek_marszalek_slawomir_sikora_fecwis_wojcieszyn_otulina_kampinoski_park_narodowy_cross_team_stare_babice
Okazuje się, że Cross Team Stare Babice spełnia rolę katalizatora w Kampinoskim Parku Narodowym. Dzięki temu, że istnieje w Wojcieszynie teren zarządzany przez Stowarzyszenie Motorowe, który czasem przemienia się w trasę cross country vel crossowisko vel tor motocrossowy, to osoby jeżdżące nielegalnie po KPN swoimi ryczącymi rumakami są okiełznane, ponieważ tu mogą do woli za jedyne trzy dychy za dzień oddawać się swojej pasji. W swoim poprzednim artykule starałem się zrozumieć logikę działania np. Straży w Kampinoskim Parku Narodowym. Zachęcam niezorientowanych do przeczytania mojego wywodu, czasem wręcz prześmiewczego.

Ale dziś będzie bez ironii. Szanowny Panie Dyrektorze, Szanowny Panie Komendancie Straży KPN, Szanowny Panie Sławomirze Sumka, Szanowny Panie Wójcie Gminy Stare Babice, Szanowna Pani Sołtys Wojcieszyna, Szanowni Wszelcy Wspieracze również anonimowi czy i Wy uwierzyliście w słowa ministra Bartłomieja Sienkiewicza, o teoretycznym państwie? Jeśli tak, to może warto rozważyć decyzję o podaniu się do dymisji te słowa kieruję do osób reprezentujących różne oficjalne gremia. Pan minister Bartłomiej Sienkiewicz już nie pełni zaszczytnej funkcji ministra MSWiA.

Dlaczego swoją niekompetencję przerzucacie na Stowarzyszenie Motorowe Cross Team Stare Babice? Dziś widzę, że w pewnym stopniu ofiarą Waszej niekompetencji, braku profesjonalizmu w pracy jest Stowarzyszenie Motorowe Cross Team Stare Babice z jej prezesem Hubertem Barszczewskim na czele.

Gdybyście radzili sobie w pełni z obowiązkami jakie przyjęliście w ramach pełnionych funkcji to nie byłoby problemu. Nie byłaby zdewastowana otulina, która jest niszczona od kilku lat, nie byłoby protestów mieszkańców, którzy nie mogli sobie poradzić z narastającym problemem.

Nie potraficie sobie poradzić z nielegalnymi crossiarzami? A co mnie to obchodzi. A próbowaliście ten problem rozwiązać? Dlaczego Policja ze Starych Babic Was w tym nie wspiera? Może jest jakiś błąd kompetencyjny? A może jest zła wola kogoś lub grupy ludzi? To wywalić na mordę, i zatrudnić w to miejsce ludzi kompetentnych. Takich w tym kraju nie brakuje. Tylko potrzebna jest dobra wola. A może jednak uwierzyliście, że żyjemy w państwie teoretycznym?

I co się stało, że jednak tor zostanie zamknięty? Podobno już na początku czerwca? To jednak można. To jednak rola Cross Team Stare Babice nie jest na tyle niezbędna w działalności KPN, że nie przedłużyliście ludziom ze stowarzyszenia prawa do dalszego dewastowania otuliny?

Zakładam, że nie jest tak, że władza KPN zblatowała się z częścią społeczności reprezentowaną przez Huberta Barszczewskiego Prezes Stowarzyszenia Motorowego Cross Team Stare Babice, a przez ten fakt, znaleziono wyłącznie pretekst, aby sobie chłopaki i dziewczyny mogły pobrykać na swoich ryczących maszynach w otulinie?

I proszę nie róbcie z siebie pośmiewiska z tym badaniem pomiaru hałasu. Może wykonaliście w takim dniu jak dziś, kiedy nikt nie jeździł na swoich ryczących maszynach? A może wszyscy o tym wiedzieli, i jak to z różnymi kontrolami bywa, zrobiono teatrzyk, którym dziś się podpieracie, w swojej pokrętnej argumentacji?

Dziś spacerując po zdewastowanej przez crossiarzy otulinie słyszałem tylko drona, Pilot kiedy nas zobaczył, natychmiast przerwał trening, gdy zniknęliśmy z pola widzenia dron znów zaczął wydawać charakterystyczny dźwięk. Po iluś metrach już nie było słychać bzyczenia, a jedynie drzewa szumiały poddając się marcowym podmuchom leniwego wiatru.

Cisza była tak obezwładniająca, że zatrzymaliśmy się na moment, aby ją kontemplować. Usłyszałem szelest spacerującego kosa po suchych liściach leżących wokół rozłożystego dębu, przy którym ktoś pozostawił śmiecie. Ptaki śpiewały mimo godziny dziewiątej rano, nawet zając przebiegł nam drogę. Pierwszy raz w życiu widziałem świeże ślady łosia. I podkreślę to jeszcze raz cisza, słońce i wiatr.

jacek_marszalek_slawomir_sikora_otulina_wojcieszyn_kampinoski_park_narodowy_cross_team_stare_babice_fecwis

Jeśli przyjąć argumentację Dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego, Komendanta Straży Parku, profesora z wieloma tytułami, czy radnego Sławomira Sumki, o samorządowcach nie wspominając, to powinienem być wdzięczny Stowarzyszeniu Motorowemu Cross Team Stare Babice, że mogłem doświadczyć bliskości natury. Ponieważ gdyby nie fakt dewastowania otuliny przez crossiarzy i braku reakcji ze strony instytucji, które powinny dbać o Nasze Dobro Narodowe jakim jest Kampinoski Park Narodowy, to pewnie siedziałbym na naradzie w tej czy innej ważnej instytucji, pijąc herbatę, żrąc chemiczne ciastka i wietrząc płuca w klimatyzowanych pomieszczeniach. I tylko marzyłbym o tym, aby w środku tygodnia udać się na spacer po otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego.

A miało być bez ironii.

jacek_marszalek_slawomir_sikora_fecwis_otulina_cross_team_stare_babice_kampinoski_park_narodowy


Powiązane filmy z Google Video

Loading...
Loading...