Kanał RSS
Kanał RSS

Rośliny energetyczne – czyli wyhoduj sobie prąd

autor fot.: Anna Wasilewska

Fani popularnego anime „Dragon Ball Z” na pewno pamiętają bohatera Son Goku i jego technikę czerpania energii z roślin. Jednak nie trzeba być superbohaterem żeby posiąść taką moc. W realnym świecie od lat dysponujemy technologią i możliwościami wytwarzania energii z tzw. roślin energetycznych. 

Rośliny energetyczne – czyli jakie?

Rośliny przydatne do celów energetycznych posiadają szereg charakterystycznych cech.Duży przyrost roczny i wysoka wartość opałowa wpływają na efektywność wyhodowanego materiału. Ważny jest szybki wzrost na początku wegetacji oraz duży udział łodyg wśród elementów części nadziemnej. Znaczna odporność na szkodniki, suszę a także niewielkie wymagania glebowe sprawiają, że uprawa roślin nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych. Należy przewidzieć również możliwość zastosowania maszyn, które ułatwią prace agrotechniczne. 

Uprawa roślin energetycznych może być użytkowana przez okres ok. 15-20 lat. 

Do masowej produkcji energii najbardziej przydatne jest drewno drzew i krzewów szybko rosnących (np. wierzba krzewiasta, topola, robinia akacjowa, róża wielokwiatowa). Nieco mniej wydajna jest biomasa bylin wieloletnich (np. ślazowiec pensylwański, słonecznik bulwiasty- popularnie zwany topinamburem). Najmniej przydatną grupą, jeśli chodzi o energetykę zawodową, są trawy wieloletnie (np. miskant, proso rózgowate, palczatka Gerarda, spartina preriowa, wydmurzyca wydłużona, mozga trzcinowa). Wszystkie wymienione rośliny to rośliny wieloletnie. Nie bez przyczyny. Ich wykorzystanie pozwala zmniejszyć koszty zakładania i prowadzenia plantacji. Szczegółowy dobór gatunków uprawianych na takiej plantacji zależy od warunków glebowych, klimatycznych, zaplecza technicznego gospodarstwa oraz wymagań zakładu energetycznego, do którego ma trafić biomasa. Różnorodność gatunków roślin energetycznych daje możliwość wyboru rośliny, która najlepiej poradzi sobie w konkretnych warunkach glebowych i klimatycznych. Uprawa roślin energetycznych wiąże się również z zastosowaniem różnych technik ich zbioru. Ponadto konieczna jest znajomość właściwości mechanicznych i fizycznych materiału roślinnego. Związane jest to z różną wilgotnością biomasy w ciągu całego procesu przetwarzania (od zbioru do momentu spalania) a także metodą obróbki (cięcie, zginanie, zgniatanie, skręcanie itp.). Brzmi skomplikowanie? Uprawa roślin energetycznych jest jednak warta zachodu, a to z powodu licznych zalet jakie daje użycie wytworzonej z nich energii odnawialnej. 

Zalety czystej energii 

Ważnymi czynnikami są ekonomia, ekologia, i prawo. Rośliny energetyczne mogą być uprawiane na nisko produktywnych, a nawet zdegradowanych terenach. Daje to dużo możliwości, szczególnie, że na ponad 20% obszarów rolniczych w naszym kraju stężenie metali ciężkich przekracza dopuszczalne normy. Postęp cywilizacyjny powoduje wzrost konsumpcji i zapotrzebowania na energię. Zasoby paliw tradycyjnych (węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny) powoli wyczerpują się, a ich eksploatacja negatywnie wpływa na środowisko. Wykorzystanie biomasy przyczynia się do oszczędzania zasobów surowców nieodnawialnych, zmniejszenie ilości produkowanych odpadów i zapewnienia większego bezpieczeństwa i niezależności energetycznej. Ponadto spalanie biomasy nie powoduje zwiększenia ilości CO2 w atmosferze (krąży on teoretycznie w obiegu zamkniętym). Również emisja tlenku siarki i tlenku węgla jest znikoma. Dowodzi to, iż wykorzystanie roślin energetycznych (ale także innych źródeł energii odnawialnej) sprzyja ochronie środowiska naturalnego. Do tego dochodzą również uwarunkowania prawne narzucone przez Unię Europejską w zakresie procentowego udziału energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii elektrycznej. Unia nie tylko narzuca, ale i premiuje takie inwestycje. Oferuje pomoc inwestycyjną, wyłączenie spod podatku, obniżenie lub zwrot podatku oraz dotacje do cen hurtowych. 

Rośliny towarzyszą człowiekowi od wieków. Dają schronienie, pożywienie. Są lekarstwem i ofiarą dla bogów. Pomagają nam przeprosić, wyrazić wdzięczność, ukoić zmysły. Niejednokrotnie są natchnieniem dla poetów i malarzy. W końcu – dają nam energię elektryczną. Czym jeszcze zaskoczą nas w przyszłości rośliny?

 

Zainteresowała Cię ta tematyka? 

Polecane źródła: „Wykorzystanie odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii w Polsce i w krajach UE” T. Sadowski, G. Świderski, W. Lewandowski, 2008

„Technologie zbioru roślin energetycznych” pod redakcją Aleksandra Lisowskiego, 2010


Komentarze

Czym mogą nas zaskoczyć jeszcze? Na pewno wieloma właściwościami, o których nam nie wiadomo. To co naturalne jest najlepsze, bo nie jest sztuczne, a jest wytworzone w takich samych warunkach klimatycznych w jakich żyjemy - więc potencjalnie właściwe dla nas. Warto docenić rośliny i może zastanowić się następnym razem przed ich możliwą dewastacją. Wiedza zmienia spojrzenie na świat. Świetny artykuł Aniu!

Powiązane filmy z Google Video

Loading...
Loading...