Kanał RSS
Kanał RSS

Skazani od urodzenia

Dzieci w więzieniach w Boliwii.

Więzienia w Boliwi są przepełnione, ale nie tylko z dorosłymi. Ponad 1200 młodych ludzi  musi tam mieszkać podczas gdy ich rodzice odbywają kary. Szef więziennictwa Boliwii, Tomas Molina, uważa, że ​​ta sytuacja jest wyjątkowa w tym regionie. Zgodnie z boliwijskim ustawodawstwem, dzieci poniżej sześciu lat mogą przebywać w celach rodziców. Jednakże władze  przyznają, że zazwyczaj dziecko pozostaje w więzieniu dopóki nie będzie znacznie starsze , ponieważ nikt inny nie może się nim opiekować.

W areszcie w San Pedro - najbardziej zaludnionym męskim więzieniem w głównym mieście Boliwii, La Paz – przebywa aż 200 dzieci. Według władz nie ma z nimi żadnego problemu gdyż istnieje coś w rodzaju wewnętrznego paktu, że jeśli więzień krzywdzi dziecko, to on może mieć problemy w więzieniu. Dzieci w tym więzieniu otrzymują posiłki i edukację w ramach programu sponsorowanego przez rząd.

Wewnątrz więzienia kobiecego w dzielnicy La Paz mali chłopcy i dziewczynki swobodnie chodzą po podwórku, jak gdyby bawili się w szkole podczas spotkania dla rodziców.  Przeszło 260 skazanych kobiet żyje wraz z siedemdziesięcioma dziećmi. Wiele kobiet ma więcej niż jedno dziecko, a całe  rodziny niekiedy muszą dzielić bardzo małe cele. Większość dzieci w dzielnicy Obrajes nie wie, dlaczego tam mieszkają. Wiele z nich urodził się za kratkami.

Przeludnienie wydaje się być większe w więzieniu Palmasola, na wschodzie miasta Santa Cruz, gdzie mieszkają całe rodziny. Palmasola jest uważana za jedno z najniebezpieczniejszych więzień w kraju. Mieszka tam około 400 kobiet.

Warunki mieszkaniowe nie są lepsze w centralnym regionie Cochabamba, gdzie w kobiecym areszcie San Sebastian żyje spora gromadka dzieci. Młodzi ludzie często świadkami przemocy, a nawet prostytucję w celach.

Według władz boliwijskich, liczba dzieci żyjących w więzieniach wzrosła od 1980 roku, kiedy rząd przyjął twardszą linię wobec handlu narkotykami. Całe rodziny znalazły się w więzieniu, ponieważ dzieci nie miały się gdzie podziać gdy  rodzice zostali aresztowani. Szef więziennictwa Boliwii uważa że dzieci w więzieniach w jego kraju nie stanowią dużego problemu.  Tak według boliwijskich władz dzieci są  zabezpieczane przed ulicami pełnymi przestępczości.

Nikt jednak nie zastanawia się nad ich przyszłością  niebezpieczeństwem jakie niesie ze sobą uznanie przez dziecko więzienia za swój dom.


Powiązane filmy z Google Video

Loading...
Loading...