Kanał RSS
Kanał RSS

TANIEC KSZTAŁTUJE OSOBOWOŚĆ NAWET U MAŁYCH DZIECI

DanceSpace - Tańczące Dzieci
autor fot.: Liliana Zielińska

Każdy rodzic marzy o tym, aby jego dziecko było kimś wielkim, kiedy dorośnie. Już w pierwszych dniach po urodzeniu mama przygląda się noworodkowi i zaczyna snuć plany na przyszłość swojemu maleństwu.

Jednak należy pamiętać, że wszystko w życiu ma swoje zdrowe granice, a te jesteśmy w stanie w łatwy sposób przekroczyć – popadając przy tym w skrajności.

Proszę sobie przypomnieć swoje niespełnione marzenia z młodości: najlepszy pływak na świecie, genialny tancerz, utalentowany muzyk czy śpiewak… Tak, bardzo łatwo można skrzywdzić swoje dziecko, zmuszając je do nauki, która nie jest dla niego przyjemnością.

Doskonałym przykładem jest tutaj nauka tańca. W wielu przypadkach małe dzieci trenujące taniec w Klubach Tańca realizują niespełnione ambicje swoich rodziców. Jeśli dziecku zależy na akceptacji rodzica (a wiadomym jest, że każde dziecko tego oczekuje), wtedy będzie ono tańczyło, niezależnie od tego czy jest to dobre dla niego samego.

Sam taniec jest dziedziną bardzo wartościową, ponieważ uczy dzieci pracowitości i wytrwałości, wrażliwości i komunikacji społecznej, koordynacji ruchowej i kreatywności, poprawia stan zdrowotny i wpływa pozytywnie na rozwój fizyczny dziecka. Jednak pozytywy te osiągnąć możemy tylko przy odpowiedniej dawce tańca, dostosowanej do percepcji i wieku dziecka.

Niestety, w wielu przypadkach proporcje te są drastycznie zachwiane, efektem czego dzieci uczą się od najmłodszych lat czym jest rywalizacja, chorobliwa ambicja, oszustwo. Doświadczają ponadto od maleńkości czym jest życie w stresie, a skutki tego widoczne są w ich psychikach, które mają później poważne zaburzenia. Pamiętajmy także o aspekcie zdrowia fizycznego, gdyż niewłaściwie dostosowane treningi często powodują szybką utratę dobrego stanu zdrowia u dziecka, co rzutuje na późniejsze dorosłe życie.

Co w takim razie należałby zrobić, aby dać dziecku szansę na rozwój i bycie kimś „wielkim” bez nadgorliwej ingerencji w jego życie?

Odpowiedz jest prosta: należy dać dziecku szansę wyboru. Można pokazać mu na czym polega taniec - spróbować zaczynając od zabaw tanecznych, po to aby dziecko mogło same zadecydować czy chce się rozwijać bardziej w tym kierunku czy nie.

To samo dotyczy każdej, innej dziedziny: muzyki, śpiewu, grania, pisania, nauki języków obcych i wielu innych dziedzin. Sztuką jest rozumieć potrzeby swojego dziecka i pomoc mu w realizacji jego marzeń i pasji.

Szczęśliwy i spełniony dorosły człowiek - to szczęśliwe dziecko, które miało szansę wyboru, dlatego tak ważne jest, aby wyrównywać szanse społeczne wszystkich dzieci  oraz by uczyć ich wrażliwości społecznej. Bardzo dobrą drogą osiągnięcia takich rezultatów jest np. edukacja muzyczna albo edukacja taneczna. Jednak przy właściwych mechanizmach tych dziedzin.

Warto inwestować w przyszłe dorosłe pokolenia Polaków. To od nas zależy, jak świat będzie wyglądał za 20, 30, 40 czy 50 lat. 


Komentarze

Praca pedagogów w szkole to jedno, ale jeśli nie ma właściwej postawy domu rodzinnego, to nawet najlepszy pedagog nie jest wstanie tu poradzic. To w gestii rodziców należy wychowywac własne dziecko, wychowawcy szkolni i pedagodzy w ogóle mogą tylko wesprzec to wychowanie domowe.

Tak, to wielka odpowiedzialność wychować właściwie swoje dziecko, bez fundowania mu niepotrzebnych stresów, wybujałych ambicjonalnych zadań...

Milo mi słyszeć, że pedagodzy sami dostrzegają te problemy.

W imię ogólnopojętej troski, lepszy start w przyszłośc rodzice poddają się istnemu szaleństwu, jakim jest zapisywanie swoich dzieci na liczne zajęcia pozalekcyjne. Czy to niespełnione ambicje rodzicielskie?
Drodzy Rodzice nie fundujcie swoim dzieciom takich stresów i urazów...na całe życie. Poświęcajmy swoim dzieciom więcej czasu, wtedy łatwiej rozpoznamy ich potrzeby.!!!!Pozdrawiam wszystkich zatroskanych rodziców:-)

To smutna rzeczywistośc, która wielu rodziców funduje swoim pociechom.Jestem pedagogiem od wielu lat, i nie raz miałam doczynienia z takimi rodzicami.

Powiązane filmy z Google Video

Loading...
Loading...