Kanał RSS
Kanał RSS

WOLONTARIUSZ POTRZEBNY OD ZARAZ

Joanna Skałba - Wolontariat
autor fot.: Joanna Skałba

Każdego roku wiele organizacji charytatywnych w Polsce potrzebuje ludzi dobrego serca, którzy zaangażują się w pomoc na rzecz drugiego człowieka. Celem takich akcji jest przede wszystkim mądra pomoc najbardziej potrzebującym. Wraz z początkiem nowego roku szkolnego i akademickiego rozpoczyna się rekrutacja wolontariuszy potrzebnych do rozmaitych programów. To dzięki ich wyciągniętej dłoni tysiące ludzi dostanie szansę na spełnienie marzeń oraz iskierkę nadziei na zmianę dotychczasowego życia.

 

Bycie wolontariuszem – co mi to da?

W życiu trzeba być troszeczkę egoistą. Ale co ma egoizm wspólnego z działaniem na rzecz drugiej osoby? Już tłumaczę. Egoizm w tym przypadku rozumiem jako zdrową chęć i potrzebę otrzymywania czegoś w zamian za dawanie siebie. Bo w rzeczywistości tym właśnie jest wolontariat.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której zmuszeni jesteśmy tylko dawać, dawać i znowu… dawać. Syndrom wypalenia zawodowego murowany. Tylko jednostki wybitne (np. o. Pio, Matka Teresa z Kalkuty, czy bł. Piotr Jerzy Frassati) są zdolne do tego, żeby bezgranicznie ofiarować siebie drugiemu człowiekowi i na tym opierać swoje życie. Jednak sytuacja większości z nas wymaga tego, żeby oprócz dawania, czerpać korzyści z własnego działania. Czy to możliwe? I w jaki sposób to robić?

 

Nowe „ja”

Poprzez wolontariat dostajemy możliwość odkrywania na nowo własnych talentów. Dzielenie się nimi z innymi wzmacnia poczucie własnej wartości, uczy odpowiedzialności za drugiego człowieka, systematyczności i konsekwencji w działaniu. Angażowanie się na rzecz innych to pomaganie nie tylko potrzebującym, ale również samemu sobie. To konfrontacja ze światem, którego na co dzień nie widać. Może to być świat odmiennej kultury, może to być świat biedy i osamotnienia lub choroby i niespełnionych marzeń, świat dziecięcych potrzeb bycia zauważonym, czy dorosłych pragnień bycia potrzebnym. Wyjście naprzeciw drugiemu człowiekowi uczy zrozumienia oraz wrażliwości na jego problemy, często wpływa na zmianę sposobu myślenia. Praca w zespole uczy także otwartości, dodaje pewności siebie i pozwala zdobywać nowe doświadczenia. Wcielając się w różne role możesz nagle stać się nauczycielem, przyjacielem lub dobrym kompanem do zabawy. Niektóre zmiany będą zachodzić po upływie dłuższego czasu, inne zaobserwujesz szybciej. Jednak one wszystkie z pewnością wpłyną na jakość Twojego życia.

 

Jak zostać wolontariuszem?

Pierwsze kroki (żeby je wykonać nawet nie musisz wstawać z krzesła!) to przede wszystkim odnalezienie w Twoim mieście organizacji o charakterze wolontariatu (Internet jest niezastąpionym źródłem takich informacji). Następny krok to wysłanie do osoby odpowiedzialnej za rekrutację wiadomości o chęci wstąpienia w szeregi wolontariuszy. Ona odpowie na wszelkie pytania i udzieli dalszych wskazówek do działania – co zrobić, żeby jak najlepiej wykorzystać swoje talenty. Proste? Zaczekaj na trzeci krok. To będą już tylko formalności, czyli wypełnienie odpowiednich dokumentów, albo pierwsze spotkanie z ludźmi, z którymi będziesz współpracować.

To wszystko na swój sposób przypomina wykonywanie codziennych czynności, tj. mycie zębów, wzięcie prysznica, przygotowanie porządnego śniadania i zjedzenie go. Nie wierzysz? Wbrew pozorom niewiele trzeba, żeby poczuć orzeźwiającą moc spotkania z drugim człowiekiem i naładować baterie „bombą kaloryczną” w postaci radosnego uśmiechu podopiecznego i wsparcia innego wolontariusza.

 

Bohaterowie codzienności

„Zwykły bohater”, „super W”, wolontariusz superbohater – takich określeń jest bardzo dużo i wszystkie są prawdziwe. Dlatego, jeżeli usłyszysz od kogoś, że w dzisiejszych czasach nie da się zostać bohaterem, nie mów nic, tylko uśmiechnij się radośnie, przypomnij sobie słowa Gabriela Garcia Marqueza: Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych jesteś całym światem  i… rób swoje. Bądź wojownikiem dobra, działaj, pomagaj.


Powiązane filmy z Google Video

Loading...
Loading...