Kanał RSS
Kanał RSS

Analfabetyzm muzyczny

Żaden z instrumentów perkusyjnych  z orffowskiej walizki nie jest w stanie zastąpić bogactwa  fortepianu, które dla najmłodszych może być w zasięgu ręki. Na bębenkach nie zagra się muzyki smutnej(mollowej) czy wesołej(durowej), nie pokaże dźwięków wysokich czy niskich, bębenek ma dźwięk jak uderzenie młoteczka, jednolity, można jedynie grać na nim głośno i cicho, wystukiwać rytmy szybie i wolne. Jeśli dzieciom damy klucze do prawdziwego KRÓLESTWA MUZYKI i  szansę, żeby zrozumiały i pokochały ten przedmiot,  poznały prawa jakimi muzyka - najpiękniejsza ze sztuk pięknych  rządzi się - to pokochają ją. Wystarczy, żeby poznały nuty - litery muzyki, potrafiły zagrać z nich  co chcą, zaczęły układać  własne maleńkie kompozycje, na początek w obrębie oktawy razkreślnej, oczywiście w zabawie, skojarzeniach obrazowych, personifikując terminy  i pojęcia muzyczne, gdyż tylko wtedy staną się one  bliskie dziecku. Jeśli w zabawach dramowych, odtwórczych i twórczych, w percepcji, pokazanej jako koncert teatralny, w integracji z działaniami plastycznymi, teatrem obrzędowym, słowem literackim będziemy kształcić przyszłe pokolenia  to wychowamy również wielkich znawców, przyszłych melomanów a może wykryjemy prawdziwe talenty, tak jak wykrywało się je w czasach Mozarta czy Chopina.

A przecież walczymy z analfabetyzmem w muzyce, pragniemy żeby dzieci ją pokochały, słuchały pięknych dzieł, pisanych przez wielkich kompozytorów  z myślą o nich, rozwijały swoje zdolności,  swój artyzm i rozumiały czym jest sztuka. Nie chcemy,  żeby nasze pokolenia określano ciągle straconym, pokoleniem głuchych..


Komentarze

Przedrukowuję komentarz Lidii Bajkowskiej, moim zdaniem niezwykle trafny. ..."Wracam kolejny raz do tematu zaniedbania i wykluczenia muzycznego dzieci w Polsce. Fortepian coraz częściej jest wypierany przez instrumenty elektroniczne, które zabijają w słuchających i wykonawcach cała wrażliwość muzyczną i poczucie piękna, jakie daje dynamika w połączeniu z agogiką, barwą i natężeniem dźwięku. To jest tak, jakby ludzi zastąpiono robotami, które nie są w stanie pokazać uczuć i emocji. Oby tylko fortepiany, wyparte przez te elektroniczne stwory nie stały się instrumentami archaicznymi, gdyż produkuje się ich, jak i pianin, coraz mniej. Podejście niektórych do tradycyjnych pianin jak i fortepianów jest tez porażające. Traktowane jak za duże meble,usuwane są z domów, bo przecież keyboard wystarczy. Czy nadchodzi czas ludzi maszyn, cyborgów?..."
Odpowiadam Autorce, ze chyba tak. Ale są tacy, którzy się temu przeciwstawiają i walczą, walczą do upadłego z analfabetyzmem w muzyce i nie tylko w muzyce. Walczą z każdą formą WYKLUCZENIA!!

Powiązane filmy z Google Video

Loading...
Loading...