Kanał RSS
Kanał RSS

Czas dorosnąć. Jesteś więźniem.

Rosja. Teren otoczony wysokim na trzy metry betonowym murem z drutem kolczastym. Ogromna, żelazna, lekko zardzewiała brama. Strażnicy uzbrojeni w karabiny maszynowe. Kto może być trzymany w takich warunkach? Dzieci. Od 10 do 18 lat.

Zostały tu zamknięte przez wymiar sprawiedliwości. Są to w większości dzieci pochodzące z dysfunkcyjnych rodzin - dzieci, które wylądowały na ulicy i musiały jakoś walczyć o przetrwanie. Teraz to jest ich dom, dom dla około 120 tysięcy rosyjskich dzieci.

W Rosji jesteś albo przestępcą albo wzorowym obywatelem. Nie ma kategorii pośrednich. Albo jesteś człowiekiem szanującym prawo albo trafiasz do więzienia. Ten podział dotyczy również dzieci.

Każde więzienie dla dzieci jest bardzo do siebie podobne, oddalone od reszty społeczeństwa. Dzieci są transportowane pociągami, jadą daleko od wszystkiego co znają, by spotkać się z czymś, na co nawet ulica nie mogła ich przygotować.

Wszyscy więźniowie noszą takie same uniformy. Rozpadające się, za duże ubrania i ledwo trzymające się na stopach buty. Chłopcy mają ogolone głowy. Śpią w blaszanych barakach z grubymi kratami w oknach, łóżko przy łóżku. W każdym pokóju w baraku stoi dwadzieścia metalowych łóżek z materacami. Na każdym łóżku wisi tabliczka z imieniem i nazwiskiem więźnia, informacją o przestępstwie jakie popełnił, datą przyjęcia i przewidywaną datą wypuszczenia. Gdzieniegdzie można dostrzec adnotację, że jest to więzień skłonny do ucieczek. W powietrzu unosi się woń moczu. Chłopcy często moczą się w nocy. Jest to skutkiem urazów jakich doznali w domu. Nauka i sport odbywają się pod ścisłym nadzorem strażników -  najważniejsza tu jest dyscyplina. Nie ma tu żadnych wygód. Minimum by żyć i przeżyć. Przemoc jest na porządku dziennym, często dochodzi do uszkodzeń ciała, prób samobójczych.

W tych warunkach mają ,,narodzić się” wzorowi obywatele, którzy wyzbędą się swych przestępczych nawyków i staną się pożyteczni dla państwa. Ale jedyne o czym te dzieci są w stanie myśleć jest przetrwanie. Nie mają perspektyw na przyszłość. Po odbyciu kary znów trafią w to samo miejsce, na ulicę lub do rodziny z problemami. Tam też będą musiały jakoś przeżyć.

Pobyt w więzieniu uczy ich tylko jednego: jakich błędów muszą unikać, aby nie trafić ponownie do więzienia. Dzięki opowieściom więziennych kolegów, mogą doskonalić się w swoim ,,fachu”.

Te dzieci zostały pozbawione własnej niewinności, a warunki w których dotychczas żyły zabiły w nich beztroskę.

Miały do wyboru albo podjąć walkę o przetrwanie na każdy możliwy sposób lub zginąć. Wybrały życie.


Powiązane filmy z Google Video

Loading...
Loading...