Kanał RSS
Kanał RSS

"Luksusowa" odsiadka

 

Nasze wyobrażenia na temat więzień są raczej negatywne. Kojarzą się nam one z surowością, izolacją oraz licznymi ograniczeniami. Tak najczęściej jest, ale nie wszędzie. Na świecie są również więzienia, które można nazwać luksusowymi. Większość z nich znajduję się w państwach skandynawskich.

            Na dobrą sławę wśród przestępców zasłużył zakład zamknięty dla mężczyzn w Norwegii, znany pod nazwą Halden Fengsel. Więzienie jest przeznaczone dla 252 więźniów i zostało otwarte w 2010 roku.

            Co takiego wyjątkowego w sobie ma ten zakład? Może pochwalić się własnym studiem dźwiękowym, wydzielonymi ścieżkami do uprawiania joggingu, lekcjami gotowania dla więźniów oraz… osobnym domem noclegowym dla osób odwiedzających osadzonych. Poza tym do dyspozycji więźniów są lodówki, telewizory, stoliki na kawę, biblioteka oraz wiele innych rzeczy o których mogą tylko pomarzyć przestępcy w innych zakładach.

            Projektanci tego więzienia chcieli, aby jak najmniej odróżniało się ono od świata zewnętrznego, dlatego też zadbali o ,,miły” wystrój. Cele, które przypominają pokoje hotelowe  pozbawione są krat w oknach. Jedynym aspektem, który może przypominać o tym, że jest to zakład zamknięty jest wysoki na 6 stóp betonowy mur. Jednak i w tym przypadku zadbano, aby nie wyglądał on surowo i pokryto go bujną roślinnością.

Dodatkowym zaskoczeniem może być to, że strażnicy nie posiadają przy sobie broni ani kajdanek. Czy to znaczy, że więźniowie tam zamknięci to ,,drobni” przestępcy? Nie. Większość osadzonych to mordercy i gwałciciele.

Co jakiś czas więźniowie są zobowiązani do wypełnienia ankiet, które podpowiadają władzą więzienia w jaki sposób jeszcze poprawić poziom życia swoich podopiecznych. Tak właśnie wygląda proces resocjalizacji w Halden Fengsel.

Może nam się to wydawać, że taki system jest niesprawiedliwy względem obywateli, którzy przestrzegają prawa oraz nieskutecznym. Bo przecież czy po wyjściu z takiego zakładu więzień nie będzie chciał do niego wrócić i z tego powodu powtórnie nie dokona jakiegoś przestępstwa? Statystyki mogą Was jednak zadziwić. W Stanach Zjednoczonych, gdzie praktykuje się model surowych zakładów ,,wraca” do nich około 50-60 procent wcześniej osadzonych, natomiast w ,,luksusowej” Norwegii mniej niż 20 procent.

Kraje skandynawskie wyznają zasadę wobec przestępców, że dostateczną karą dla nich jest samo uwięzienie, które odbierają jako przymusową terapię. Nie jest potrzebne ich upokarzanie czy odczłowieczanie. 


Powiązane filmy z Google Video

Loading...
Loading...