Kanał RSS
Kanał RSS

Nauka przez zabawę

Kolorowanka muzyczna została opracowana na podstawie metody Lidii Bajkowskiej. Grafika została wykonana przez Agatę Plewicką. Akcję Pokoloruj Świat wspólnie z zespołem koordynatorów i wolontariuszy prowadzi Joanna Nowicka. Muzyczna kolorowanka jest dostępna również w języku angielskim. Jest to akcja Fundacji Europejskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych im. prof. Kazimierza Twardowskiego.

Z Lidią Bajkowską, muzykiem, autorką edukacyjnych bajek muzycznych dla dzieci, rozmawiamy o muzycznej kolorowance:

- Na czym polega Twoja metoda edukacyjna w nauczaniu muzyki?

Moja metoda polega na tym, że poprzez skojarzenia obrazowe i zabawę wprowadzam niepostrzeżenie dziecko w świat dźwięków,. Dzieci przyswajają sobie podstawowe terminy muzyczne, a dzięki personifikacji są w stanie bardzo szybko nauczyć się abecadła muzycznego. Niestety funkcjonujące do tej pory systemy okazały się nieskuteczne (m.in. fonogestyka).

Dlaczego mamy utrudniać i robić dzieciom mętlik w głowach, skoro można tak łatwo wprowadzić je w świat królestwa muzyki? Czy musimy zachwycać się automatami Suzuki i preferować metodę beznutową, która w konsekwencji dalszej nauki okazuje się przeszkodą w czytaniu z nut a wista?