Kanał RSS
Kanał RSS

(Nie)edukacyjne kreskówki

Wiadomość o zakończeniu emitowania Dobranocek w Polskiej Telewizji wywołała wiele emocji, szczególnie wśród osób, którym wieczorynki kojarzyły się z dzieciństwem, beztroskim okresem życia. Polskie bajeczki miały często charakter edukacyjny, zawierały morał lub po prostu, najzwyklej – umilały dzieciom czas przygotowań do snu.

W Palestynie dzieci o tego rodzaju kreskówkach mogą pomarzyć, może nawet nie wiedzą, że jest taka możliwość. Palestyńska telewizja serwuje dzieciom krwawe terrorystyczne bajki, które mają wzbudzić w nich wolę, albo raczej chęć, walki i zemsty. Cel – pranie mózgu. Wydawałoby się, że cel jest całkiem prozaiczny, ale jak bardzo wpływający na psychikę najmłodszych. Dzieci, jako najbardziej naiwne i najszybciej chłonące otaczający świat istoty, są najlepszą grupą docelową danych produkcji. Owe antyizraelskie kreskówki kreują Izrael jako państwo z narodem rządnym krwi, uzależnionym od USA, jako okrutnego najeźdźcę, z którym należy podjąć walkę – walkę za wszelką cenę, nawet za tę najwyższą – za własne życie.

Produkcją brutalnych kreskówek zajmuje się głównie Hamas, a źródła ich finansowania nie są do końca znane. Ważne jednak jest, aby terrorystyczne kreskówki trafiły do palestyńskich dzieci i zostało im od najmłodszych lat wpojone, że męczeńska śmierć za wiarę i naród jest czynem chwalebnym, godnym każdego obywatela.

Kreskówki sieją ziarno nienawiści do Izraela, Żydów. Ponadto kreują one postawy i wzorce, zgodnie z którymi powinien żyć przyszły samobójca. Postawy, choć w naszym świecie zupełnie niewyobrażalne, niehumanitarne, tam przedstawiane są jako coś zupełnie naturalnego. Godnym podziwu staje się zaciskanie pięści i szukanie zemsty na oprawcach niezależnie od metody. Śmierć poniesiona podczas walki jest obrazem życia oddanego z godnością, a bycie męczennikiem-samobójcą jest godne naśladowania i podziwu. Można znaleźć także odwołania do wiary i religii, która dla muzułmanów jest czymś najważniejszym.

Całość fabuły jest przekazana w formie melodyjnych i szybko wpadających w dziecięce ucho utworów. Co więcej, przedstawione historie przepełnione są emocjonalnym charakterem. Okrutne losy palestyńskich rodzin wywołują współczucie, a śmierć, choć poniesiona przedwcześnie, wzbudza dumę i poczucie wspólnoty, solidarności z innymi walczącymi dla dobra całego narodu. Płacz, ale z drugiej strony siła, dziecięca niewinność, ale z drugiej strony niewyobrażalna odwaga i męstwo, samotność po bestialskim zamordowaniu kochających rodziców i rodzeństwa przez okrutnych, żądnych krwi oprawców, ale z drugiej strony poczucie więzi z innymi, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji, pospolitość rodzinna, a z drugiej strony brutalność, wulgaryzmy, nieludzkie i bezlitosne zachowanie życiowych wrogów. Niemożliwe? A jednak! Mamy kolejny powód, dla którego możemy zatęsknić za naszymi Wieczorynkami.


Powiązane filmy z Google Video

Loading...
Loading...