Kanał RSS
Kanał RSS

Redukcja stresu

Jak radzić sobie ze stresem? Wybór techniki terapii zazwyczaj zależy od pacjenta, większość z nich wymaga konsultacji z wykwalifikowanym terapeutą lub trenerem. Gdy stres jest długotrwały i doprowadził do poważnych zmian w psychice, niezbędna jest pomoc psychologiczna, jeśli jednak mowa o  stresie krótkotrwałym, nie powodujących na razie żadnych zmian w zachowaniu, wystarczą zwykłe techniki relaksacyjne.

Bardzo popularną techniką jest akupunktura i akupresura. Techniki te polegają na drażnieniu odpowiednich części ludzkiego ciała za pomocą igieł (akupunktura), bądź palców lub tępo zakończonych pałeczek (akupresura). Można zastosować homeopatię a także kręgarstwo. Często polecana jest hydroterapia, aromaterapia, osteopatia (łagodne zabiegi) i naturopatia (dążenie do równowagi z przyrodą).  Jakie są ogólne techniki antystresowe? Ważne jest, aby czynność, która ma nas odstresować, była odmienna od tej, która nas zestresowała. Gdy nasza praca jest fizyczna, relaksować powinniśmy się oddając rozrywkom umysłowym, natomiast gry praca jest umysłowa, to rozrywkom fizycznym. Warto zadbać o to, aby w naszym życiu nie zabrakło drobnych przyjemności, znakomicie nadających się do walki ze stresorami. Istnieje wiele praktycznych technik, które pozwalają osiągnąć optymalną efektywność pracy. Dobór danej techniki zależy od przyczyny, która wywołał stres oraz od sytuacji, w której to nastąpiło.

  1. Psychologiczne techniki redukcji poziomu stresu:

- przewidywalność sytuacji i możliwość uniknięcia napięcia;

  • Powtarzanie:
    Psychiczne przygotowanie się do sytuacji i wyobraźenie sobie jej przebiegu.
  • Planowanie:
    Przemyślenie rozmaitych zachowań w danej sytuacji.
  • Unikanie:
    Próba uniknięcia udziału w zdarzeniu stresującym

- obniżanie rangi zdarzenia (obniżanie wartości zdarzenia, które pomaga zredukować poziom stresu);

- obniżanie stopnia niepewności (zdobycie niezbędnych informacji, aby uzupełnić nasze deficyty);

- obiektywne spojrzenie na sytuację (zastanowienie się nad tym, czy istnieją racjonalne powody naszego stresu);

- pozytywne myślenie i afirmacja (zmiana destrukcyjnego obrazu siebie);

- sugestia i hipnoza (oddziaływanie na podświadomość).

 

Zalecane jest także stosowanie technik relaksacyjnych. Kilka z nich wymieniono poniżej.

- Znakomicie na uspokojenie organizmu wpływa kontrola oddechu. W Internecie znaleźć można wiele jej rodzajów, pomocne jednak bywa samo jego spowolnienie i skupienie się na używaniu przepony.

-  Bardzo pomocna w odstresowaniu jest wizualizacja. Aby ją zastosować należy świadomie wywołać w naszym umyśle pozytywny obraz. Skupienie się na poszczególnych przyjemnych detalach scenki pozwala osiągnąć wewnętrzny spokój.

- Warto czasem znaleźć czas na masaż. Zrelaksowane ciało automatycznie poprawia humor i oddala złe myśli.

- Znana jest także uspokajająca moc muzyki. Kilkunastominutowego odprężenie przy spokojnych rytmach pomaga wyciszyć się wewnętrznie.

- Również taniec zbawiennie wpływa na organizm. Kontrola własnego ciała i oddanie się muzyce skupia nasz umysł na przyjemnych doznaniach.

- Trening autogenny Schultza - http://w61.wrzuta.pl/audio/9QqdMsGoUlZ/trening_autogenny_schultza_-_dobr...

- Relaksacja Jacobsona -

http://w810.wrzuta.pl/audio/12cY0Z8NaTK/trening_relaksacyjny_jacobsona

- Znakomicie na redukcję stresu wpływa głaskanie zwierząt, patrzenie się w ogień, przytulanie się do drzew (podobno, tej metody akurat nie próbowałam) oraz śmiech, który jest lekiem na całe zło.


Komentarze

Muzyka i taniec są zbawiennie w tej kwestii. Potwierdzam - bo przebadałam doświadczalnie. Jednak łagodzenie i neutralizacja stresów, to tylko jeden z wielu pozytywnych aspektów, jakie niesie ze sobą dźwięk i ruch. Polecam gorąco te formy terapii!!!

Jeśli chodzi o przytulanie się do drzew - czyli SYLWOTERAPIĘ, to też jest prawda! Chodzi tu o to, że konkretne gatunki drzew wytwarzają odpowiednie ładunki elektryczne (dodatnie lub ujemne), co sprawia, że przebywanie w otoczeniu i bliskim kontakcie z pniem drzewa ładunki te przenoszą się na ciało osoby przytulającej. W związku z tym stany emocjonalne czy stres mogą być w łatwy sposób neutralizowane...albo - uwaga - pogłębiane! Dlatego istotne jest, aby wybrać odpowiedni gatunek drzewa, który w danym momencie może nam pomóc.

Niestety mało kto zna się na drzewach na tyle, aby moc zastosować w życiu takie rady:) Niemniej wspomniałam, ze coś takiego istnieje. Resztę stosowałam i potwierdzam, ze działa.