Kanał RSS
Kanał RSS

Śmierć w oczach dziecka

 

Życie nie raz potrafi nas zaskoczyć. Niestety nie zawsze tak jak byśmy tego chcieli. Czasami ma dla nas podarunki, z których w żaden sposób nie można się cieszyć. Taką życiową „niespodzianką” bywa śmierć kogoś bliskiego. Coś co może wydaje się dalekie, nieprawdopodobne, nie dotyczące naszego otoczenia może okazać się rzeczywistością. Strata kogoś bliskiego jest trudna dla ludzi dorosłych. Zatem jak mają sobie poradzić dzieci, które straciły np. ulubionego psa, ukochaną babcię czy wspaniałych rodziców? Śmierć jest dla dzieci czymś co przekracza ich możliwości pojmowania świata. W tych ciężkich chwilach warto wiedzieć jak pomóc maluchom, a możemy zrobić wiele, by czuły się lepiej w zaistniałej sytuacji.

Dzieci tęsknią za zmarłym, ich żałoba będzie przejawiała się w postaci płaczu i kłopotów ze snem. Mogą mieć poczucie winy, że to one doprowadziły do śmierci bliskiej osoby bo były niegrzeczne. Mogą oceniać swoje zachowanie wg tego co zadowoliłoby rodzica, który zmarł. Zdarza się, że będą utrzymywać kontakt z utraconą osobą przez sny, widzenie lub słyszenie głosu.

Z naszej strony główny nacisk należy położyć na przywrócenie dziecku bezpieczeństwa. Otoczenie, które znacznie się zmieniło po śmierci bliskiej osoby jest przez nie pojmowane jako nieprzewidywalne. Maluch boi się, gdyż czuje bezradność, brak kontroli nad tym co dzieje się wokół. Zatem nie należy ukrywać przed dzieckiem tego, co się naprawdę stało, należy wyjaśnić mu sytuację w jak najprostszy sposób. Jednak nie trzeba opowiadać wszystkich szczegółów, gdyż mogą one powodować zwiększenie się stresu.

Rozmowa o uczuciach to podstawa, warto pozwolić dziecku na swobodne wyrażanie zdania i emocji związanych ze śmiercią. Nie zapominajmy przypominać dziecku o miłości i obecności innych członków rodziny, ponieważ pierwsza strata może wywołać strach przed stratą innej ukochanej osoby, przed opuszczeniem i samotnością. Uświadomienie dziecku, że nieszczęścia, wypadki są częścią życia to bardzo pomocny krok. Przecież ani dziecku, ani dorosłym nie uda się doprowadzić do tego, by urazy omijały każdego z daleka.

Zbyt długie przebywanie dziecka w domu po stresującym wydarzeniu nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Należy zachęcać je, by znów poszło do szkoły czy przedszkola, mimo iż może ono odczuwać strach i obawiać się rozstania. Zaprowadzenie malucha do szkoły najwcześniej jak to możliwe, pomoże wrócić mu do rzeczywistości oraz nabrać odpowiedniej perspektywy.

Dzięki trosce o komfort psychiczny dziecka możemy uniknąć u niego fizycznych oznak stresu: bólów brzucha, głowy, koszmarów, braku apetytu. Po około roku po doznaniu straty czas zaczyna w pewnym stopniu leczyć rany.

Na postawie: George Witkin – StressRelief dla dzieci


Powiązane filmy z Google Video

Loading...
Loading...