Kanał RSS
Kanał RSS

Tanoreksja - kolejna choroba XXI wieku

Powszechnie wiadomo, że opalanie poprawia humor i działa bakteriobójczo na skórę. Nadaje naszej cerze ładny, zdrowy odcień, maskując wiele przebarwień. Jednak ostatnio coraz więcej osób nie potrafi zachować umiaru. Całe dnie spędzają na plaży lub w solarium, nasmarowane olejkami przyśpieszającymi opalanie, za to pozbawionymi jakichkolwiek filtrów. Jak może się to skończyć?

Tanoreksja. Słowo to od jakiegoś czasu jest coraz częściej słyszane w mediach. Oznacza uzależnienie, polegające na ciągłej chęci bycia opalonym. Dla osób cierpiących na tanoreksję kolor skóry staje się wyznacznikiem atrakcyjności. Stale czują się blade, niezależnie od prawdziwego natężenia opalenizny. Parę lat temu głośno było o pewnej Brytyjce, która zaczęła swoja „przygodę” z solarium w wieku 14 lat. Opalała się nawet dwa razy dziennie. Przestała dopiero po 7 latach, gdy odkryła przebarwienia na swojej nodze. Po jakimś czasie okazało się, że to rak. Pomimo chemioterapii dziewczyna zmarła zostawiając dwójkę dzieci. Zamierzała podzielić się ze światem swymi przeżyciami, aby przestrzec inne dziewczyny. Nie zdążyła. Akcję przeciw opalaniu poprowadzili jej bliscy.

Uzależnienie od opalania najczęściej dotyczy pań w średnim wieku. Zapominają one o tym, że delikatna opalenizna upiększa, a zbyt intensywna dodaje lat. Ostatnio do grona zwolenniczek nadmiernej opalenizny dołącza coraz więcej młodych dziewczyn, a nawet przedstawiciele płci męskiej. U chłopców wiąże się to zazwyczaj z uzależnieniem od siłowni i zażywaniem anabolików. Większość tanorektyków żyje w złudnym przekonaniu, że kremy z filtrem całkowicie uchronią nas przed rakiem. Jednak aby taki kosmetyk odpowiednio zadziałał, jego stosowanie musi iść w parze z dawkowaniem słońca oraz powtarzaniu jego aplikacji.

W USA stwierdzono, że aż 90% nowotworów skóry jest wynikiem nadmiernego jej opalania. Osoby uzależnione coraz częściej zwracają się po pomoc do specjalistów. Jak w większości uzależnień, metodą leczenia jest psychoterapia, często w grupach, a czasem nawet stosowanie środków psychoaktywnych. Tanoreksja jest uzależnieniem psychicznym. Zalicza się ją do zaburzeń osobowości wynikających z chęci poprawy własnego wizerunku. Bardzo rzadko uzależniony sam zdaje sobie sprawę ze swojego problemu. Biorąc po uwagę wiele wad nadmiernego opalania może warto zastanowić się nad alternatywną formą utrzymania brązowego koloru skóry?