Kanał RSS
Kanał RSS

Wpisy kategorii Prawa człowieka

16 czerwiec, 2015

Więzienia w Boliwii są przepełnione, ale nie tylko z dorosłymi. Ponad 1200 młodych ludzi  musi tam mieszkać podczas gdy ich rodzice odbywają kary. Szef więziennictwa Boliwii, Tomas Molina, uważa, że ​​ta sytuacja jest wyjątkowa w tym regionie.

7 listopad, 2014

Aktualnie nawet w supermarketach możemy kupić produkty oznaczone logiem fair trade. Niestety dotyczy to raczej innych państw niż Polska. W naszym kraju idea ta nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniona. Produkty takie jak kawa, kakao, banany, herbata nie są oznaczone logiem, a póki istnieje niska świadomość społeczna poruszanego tematu, póty nie ma szans na poprawę.

22 czerwiec, 2014

Pięciu więźniów śpiących na betonowej podłodze bez choćby kawałka materaca. Odór fekaliów zbieranych przez noc w torebkach i butelkach. To okrutne i poniżające warunki odbywania kary w kilku więzieniach na terenie Mendozy- zachodniej prowincji Argentyny.

22 czerwiec, 2014

Trudno znaleźć takie miejsce jak Lurigancho największe peruwiańskie więzienie zaliczane do najtrudniejszych w Ameryce Południowej. 

10 luty, 2013

 

Wizerunki osób, które twierdzą, iż dotknęły dna, z którego udało im sie odbić - stanowią treść wystawy fotograficznej „Dojrzyj w nas człowieka” autorstwa Krzysztofa Jędrzejewskiego i Jurka Koniecznego. Fotografiom ludzi spotkanych, być może, na krakowskim dworcu kolejowym czy każdym innym, towarzyszą lapidarne opisy ich losów, refleksje i  główne przesłanie:

"A król, odpowiadając, powie im: Zaprawdę powiadam wam, cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, to mnie uczyniliście."(Mt.25,40)

3 luty, 2013

Bezbronne matki godzą się na okaleczenie swoich córek ze strachu, że te nie znajdą sobie mężów. Matki chcą w ten sposób zapewnić swoim córkom jak najlepszy los. Nie obrzezana dziewczyna jest bowiem uważana za nieczystą, niezdolną do zamążpójścia, nadmiernie skupioną na sprawach seksu.

31 styczeń, 2013

Dzieci, aby przeżyć są zmuszane do wykonywania pracy, która je poniża i odbiera im godność. Skutkuje to zahamowaniem ich rozwoju psychicznego oraz społecznego. Dzieci muszą same dokonać wyboru - albo będą pracować albo umrą z głodu.

22 styczeń, 2013

Obecnie dziecko może być wzmacniane tylko pozytywnie, czyli nagradzane za dobre zachowanie, dobre wyniki itd., natomiast nie może być karcone, czyli nie nauczy się, że złe rzeczy nie popłacają i czeka za nie kara.

10 styczeń, 2013

Czy to jest sprawiedliwe? Okrutne? Nieludzkie? Niezbędne dla wspólnego dobra? Do kiedy matka może pozostać z dzieckiem, by następnie je stracić? Czemu dzieci płacą za przestępstwa, których nie popełniły?  Zostają więźniami razem ze swoimi matkami, do dnia w którym zostaną rozdzielone, by prawie na pewno nigdy ich już nie zobaczyć.

7 styczeń, 2013

Dzisiejsza sytuację na rynku usług prawnych możemy porównać do supermarketu, w którym są produkty, ale nie wiadomo jaka jest ich cena, klient poznaje ją dopiero przy kasie. Zrozumiałe, że w takiej sytuacji nikt nie rwie się do zakupów. Na świecie tak nie jest. W Polsce też tak nie musi być. 

6 styczeń, 2013

Radhika Coomaraswamy powiedziała w rozmowie z BBC, iż spotkała się z relacjami, które wskazywały na używanie małych dzieci jako żywych tarcz. Dzieci umieszczane miały być na czołgach i w autobusach, przewożących żołnierzy rządowych, by w ten sposób uniknąć ostrzału ze strony rebeliantów.

27 grudzień, 2012

Młode kurtyzany żyją stłoczone w małych pokoikach, gdzie czeka na nie niewielka ilość jedzenia i brak pomocy lekarskiej. W większości są uzależnione od środków odurzających. Ich właściciele zapewniają im aborcję, gdy przydarzy się coś takiego niefortunnego, jak ciąża.

24 grudzień, 2012

W czasie przesłuchań skazani rzadko mają szansę skorzystać z pomocy prawnika, a wizyty rodziny są utrudnione z powodu zbyt dużej odległości od domu. Ostatecznie przerażeni, wycieńczeni i cierpiący przyznają się do czynów, o które najczęściej bezpodstawnie zostali oskarżeni.

20 grudzień, 2012

Dzieci są przede wszystkim wykorzystywane do transportu broni, żywności oraz materiałów eksploatacyjnych dla bojowników w pobliżu granicy tureckiej. Nierzadko zdarza się, że zostają wysłane na niebezpieczne misje zwiadowcze.

18 grudzień, 2012

Aż do chwili, kiedy na ziemi nastało piekło. Piękny i ciepły wrzesień 1939 roku w niczym nie  zapowiadał  nieszczęścia. Najpierw były prowokacje, wybijanie szyb w żydowskich domach, a potem  do Przemyślan weszli Rosjanie. Bajkowy świat dzieci runął w gruzach.

15 grudzień, 2012

Każde więzienie dla dzieci jest bardzo do siebie podobne, oddalone od reszty społeczeństwa.Dzieci są transportowane pociągami, jadą daleko od wszystkiego co znają, by spotkać się z czymś, na co nawet ulica nie mogła ich przygotować.

14 grudzień, 2012

Niestety jest to okupione ogromnym poświęceniem, z którego większość z nas nie zdaje sobie sprawy. W samej Brazylii na plantacjach jest zatrudnionych ponad 4 miliony dzieci. Najmłodsze z nich mają po 5 lat, najstarsze po 17. Takie są dane szacunkowe.

13 grudzień, 2012

Według raportu Fundacji Praw Człowieka obecnie w Kampiringisa znajduje się 224 dzieci. Liczba ta jednak nie jest stała, ponieważ Kampiringisa to nie tylko więzienie. Służy również jako tymczasowe mieszkanie dla setek bezdomnych nieletnich.

12 grudzień, 2012

Apple w "Raporcie o odpowiedzialności dostawców" z 2011 roku ujawnia, że w fabryce w Suzhou 137 pracowników zatruło się N-heksanem węglowodoru, toksyczną substancją wykorzystywaną w procesie produkcji. Długotrwałe stykanie się z tą substancją powoduje zanik mięśni, oraz problemy ze wzrokiem. Co na to sama firma? Odmówiła komentarza.

12 grudzień, 2012

Utrzymanie małżeństwa w obozie koncentracyjnym jest czymś, o czym marzy każdy więzień. O tym czy zezwolić na małżeństwo decyduje oficer doradczy. Dlatego też więźniowie próbują wkupić się w jego łaski poprzez ciężką pracę, zgłaszanie się do ryzykownych prac, przestrzeganie przepisów, a nawet donoszenie na innych więźniów.

12 grudzień, 2012

Kupując odzież zazwyczaj nie zastanawiamy się nad jej pochodzeniem, sposobem produkcji, i to jakie etapy musi przejść aby do nas dotrzeć. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu choć część z Czytelników zwróci na to uwagę zanim podejmie decyzję o zakupie.

12 grudzień, 2012

Istnieje ogromna liczba dzieci uwięzionych w tym syryjskim systemie. Są one poddawane torturom obok dorosłych, a czasami muszą znosić jeszcze bardziej brutalne zachowania. Oprawcy liczą na to, że dzieci ,,pękną szybciej” i zdradzą przeciwników reżimu.

11 grudzień, 2012

Według filipińskiego prawa skazane dziecko nie powinno przebywać w więzieniu, lecz niezwłocznie być przekazane do odpowiednich organów pomocy społecznej, jednakże tak się nie dzieje.

11 grudzień, 2012

Korea północna notorycznie narusza podstawowe prawa człowieka. Odbywają się tam publiczne egzekucja, a setki tysięcy ludzi znajdują się w obozach. Do obozów trafiają również dzieci.