Kanał RSS
Kanał RSS

Wpisy kategorii Prawa dzieci

7 listopad, 2014

Aktualnie nawet w supermarketach możemy kupić produkty oznaczone logiem fair trade. Niestety dotyczy to raczej innych państw niż Polska. W naszym kraju idea ta nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniona. Produkty takie jak kawa, kakao, banany, herbata nie są oznaczone logiem, a póki istnieje niska świadomość społeczna poruszanego tematu, póty nie ma szans na poprawę.

3 luty, 2013

Bezbronne matki godzą się na okaleczenie swoich córek ze strachu, że te nie znajdą sobie mężów. Matki chcą w ten sposób zapewnić swoim córkom jak najlepszy los. Nie obrzezana dziewczyna jest bowiem uważana za nieczystą, niezdolną do zamążpójścia, nadmiernie skupioną na sprawach seksu.

2 luty, 2013

Jakiś czas temu nasza fundacja rozpoczęła współpracę z Fundacją ESPA, włączyliśmy się do akcji pomocy dzieciom na Filipinach, przesyłając im muzyczne kolorowanki - edukacyjne książeczki stworzone na podstawie metody wybitnej Autorki p. Lidii Bajkowskiej, z których dzieci mogą nauczyć się rozpoznawania kontrastów muzycznych.

30 styczeń, 2013

Dzieci, aby przeżyć są zmuszane do wykonywania pracy, która je poniża i odbiera im godność. Skutkuje to zahamowaniem ich rozwoju psychicznego oraz społecznego. Dzieci muszą same dokonać wyboru - albo będą pracować albo umrą z głodu.

22 styczeń, 2013

Obecnie dziecko może być wzmacniane tylko pozytywnie, czyli nagradzane za dobre zachowanie, dobre wyniki itd., natomiast nie może być karcone, czyli nie nauczy się, że złe rzeczy nie popłacają i czeka za nie kara.

10 styczeń, 2013

Czy to jest sprawiedliwe? Okrutne? Nieludzkie? Niezbędne dla wspólnego dobra? Do kiedy matka może pozostać z dzieckiem, by następnie je stracić? Czemu dzieci płacą za przestępstwa, których nie popełniły?  Zostają więźniami razem ze swoimi matkami, do dnia w którym zostaną rozdzielone, by prawie na pewno nigdy ich już nie zobaczyć.

7 styczeń, 2013

Dzisiejsza sytuację na rynku usług prawnych możemy porównać do supermarketu, w którym są produkty, ale nie wiadomo jaka jest ich cena, klient poznaje ją dopiero przy kasie. Zrozumiałe, że w takiej sytuacji nikt nie rwie się do zakupów. Na świecie tak nie jest. W Polsce też tak nie musi być. 

6 styczeń, 2013

Radhika Coomaraswamy powiedziała w rozmowie z BBC, iż spotkała się z relacjami, które wskazywały na używanie małych dzieci jako żywych tarcz. Dzieci umieszczane miały być na czołgach i w autobusach, przewożących żołnierzy rządowych, by w ten sposób uniknąć ostrzału ze strony rebeliantów.

27 grudzień, 2012

Młode kurtyzany żyją stłoczone w małych pokoikach, gdzie czeka na nie niewielka ilość jedzenia i brak pomocy lekarskiej. W większości są uzależnione od środków odurzających. Ich właściciele zapewniają im aborcję, gdy przydarzy się coś takiego niefortunnego, jak ciąża.

24 grudzień, 2012

W czasie przesłuchań skazani rzadko mają szansę skorzystać z pomocy prawnika, a wizyty rodziny są utrudnione z powodu zbyt dużej odległości od domu. Ostatecznie przerażeni, wycieńczeni i cierpiący przyznają się do czynów, o które najczęściej bezpodstawnie zostali oskarżeni.

20 grudzień, 2012

Dzieci są przede wszystkim wykorzystywane do transportu broni, żywności oraz materiałów eksploatacyjnych dla bojowników w pobliżu granicy tureckiej. Nierzadko zdarza się, że zostają wysłane na niebezpieczne misje zwiadowcze.

18 grudzień, 2012

Aż do chwili, kiedy na ziemi nastało piekło. Piękny i ciepły wrzesień 1939 roku w niczym nie  zapowiadał  nieszczęścia. Najpierw były prowokacje, wybijanie szyb w żydowskich domach, a potem  do Przemyślan weszli Rosjanie. Bajkowy świat dzieci runął w gruzach.

15 grudzień, 2012

Każde więzienie dla dzieci jest bardzo do siebie podobne, oddalone od reszty społeczeństwa.Dzieci są transportowane pociągami, jadą daleko od wszystkiego co znają, by spotkać się z czymś, na co nawet ulica nie mogła ich przygotować.

14 grudzień, 2012

Niestety jest to okupione ogromnym poświęceniem, z którego większość z nas nie zdaje sobie sprawy. W samej Brazylii na plantacjach jest zatrudnionych ponad 4 miliony dzieci. Najmłodsze z nich mają po 5 lat, najstarsze po 17. Takie są dane szacunkowe.

13 grudzień, 2012

Według raportu Fundacji Praw Człowieka obecnie w Kampiringisa znajduje się 224 dzieci. Liczba ta jednak nie jest stała, ponieważ Kampiringisa to nie tylko więzienie. Służy również jako tymczasowe mieszkanie dla setek bezdomnych nieletnich.

12 grudzień, 2012

Apple w "Raporcie o odpowiedzialności dostawców" z 2011 roku ujawnia, że w fabryce w Suzhou 137 pracowników zatruło się N-heksanem węglowodoru, toksyczną substancją wykorzystywaną w procesie produkcji. Długotrwałe stykanie się z tą substancją powoduje zanik mięśni, oraz problemy ze wzrokiem. Co na to sama firma? Odmówiła komentarza.

12 grudzień, 2012

Utrzymanie małżeństwa w obozie koncentracyjnym jest czymś, o czym marzy każdy więzień. O tym czy zezwolić na małżeństwo decyduje oficer doradczy. Dlatego też więźniowie próbują wkupić się w jego łaski poprzez ciężką pracę, zgłaszanie się do ryzykownych prac, przestrzeganie przepisów, a nawet donoszenie na innych więźniów.

12 grudzień, 2012

Istnieje ogromna liczba dzieci uwięzionych w tym syryjskim systemie. Są one poddawane torturom obok dorosłych, a czasami muszą znosić jeszcze bardziej brutalne zachowania. Oprawcy liczą na to, że dzieci ,,pękną szybciej” i zdradzą przeciwników reżimu.

11 grudzień, 2012

Według filipińskiego prawa skazane dziecko nie powinno przebywać w więzieniu, lecz niezwłocznie być przekazane do odpowiednich organów pomocy społecznej, jednakże tak się nie dzieje.

11 grudzień, 2012

Korea północna notorycznie narusza podstawowe prawa człowieka. Odbywają się tam publiczne egzekucja, a setki tysięcy ludzi znajdują się w obozach. Do obozów trafiają również dzieci.

26 listopad, 2012

Życie człowieka jest procesem realizowania wartości. Człowiek, jako osoba wolna dokonuje wyboru wartości, czyli tego, co uważamy za ważne, cenne dla społeczeństwa i jednostki, godne wysiłku, poświęcenia, co stanowi cel dążeń ludzkich.

19 listopad, 2012

...to w jaki sposób wygląda nasze społeczeństwo, jest obrazem wychowania nas samych. Czyli można by zaryzykować stwierdzenie, że od wychowania naszych dzieci zależy to, jakie będą przyszłe pokolenia.

Polecam - Dorota Wodzińska

13 listopad, 2012

„Nie chodzi o to, aby z każdego ucznia zrobić zawodowego muzyka, ale o pokazanie, że jest coś innego niż życie w slumsach, między bronią a narkotykami. Kontakt z muzyką powoduje zmiany w duszy dziecka” – podkreśla José Antonio Abreu.

6 październik, 2012

W podręcznikach do nauczania zintegrowanego, występuje zbitka przedmiotów ogólnokształcących, muzyki i plastyki. Jest to sieczka tematyczna, w której roi się od błędów merytorycznych. Uczenie z nich jest groźne, destruktywne, gdyż buduje nową, holistyczną rzeczywistość u dzieci.

Lidia Bajkowska - autor Metody