Kanał RSS
Kanał RSS

Wpisy kategorii Teatr muzyczny

22 lipiec, 2013

Lidia Bajkowska, muzyk i pedagog jest przekonana, iż każdy z nas może nauczyć się zasad rządzących muzyką a dzięki temu pokochać ją a nawet samemu zagrać.

15 kwiecień, 2013

Po 42 latach praktyki pedagogicznej w zarówno w szkolnictwie artystycznym jak i ogólnokształcącym oraz w  innych placówkach oświatowych głównie w przedszkolnych, po  32 letniej pracy akompaniatora na scenach muzycznych i teatralnych,  postanowiłam uczyć i tworzyć dalej, pisać bajki  i komponować piosenki dla dzieci.  Moja miłość do muzyki i pasja nauczania jest tak silna, że nie skorzystam z dobrodziejstw zasłużonej emerytury.

12 kwiecień, 2013

Uczestniczyłam w kursach (CPARA), dzięki którym uzyskałam później kategorie S jako instruktor teatralny i mogłam prowadzić amatorskie zespoły dziecięce. Nie ukrywam, że  pomogło mi to potem w prowadzeniu zajęć muzycznych, które korelowałam z dramą, poezją, ruchem, tańcem, działaniami plastycznymi. 

17 luty, 2013

I część wywiadu z Panią Lidią Bajkowską, pisarką, autorką muzycznych bajek edukacyjnych, nagrodzoną przez Ministra Kultury i Sztuki, uhonorowaną nagrodą UNICEF, twórcą jedynej na świecie holistycznej metody nauki muzyki dla najmłodszych dzieci.

Zapraszamy również do przeczytania najbliższego wydania dwutygodnika "DOBRY ZNAK", gdzie ukaże się kolejna część wywiadu.

19 listopad, 2012

...to w jaki sposób wygląda nasze społeczeństwo, jest obrazem wychowania nas samych. Czyli można by zaryzykować stwierdzenie, że od wychowania naszych dzieci zależy to, jakie będą przyszłe pokolenia.

Polecam - Dorota Wodzińska

15 październik, 2012

Rozmawialiśmy o tym, co zrobić, żeby umuzykalnić nasz naród, a więc co zrobić, aby przeciwdziałać ANALFABETYZMOWI MUZYCZNEMU w Polsce. Niestety poziom wykluczenia muzycznego w naszym kraju jest zatrważająco wysoki. Nieliczni znają zapis nutowy, rozumieją język muzyki, a muzyka to "język, który ma tylko 7liter - 7 nut" - jak tłumaczyła Lidia Bajkowska w wywiadzie. 

Audycja z Lidią Bajkowską i Dorotą Wodzińską - polecamy gorąco!

18 czerwiec, 2012

Młodzież musi mieć swoją muzykę - taką, z którą będzie mogła się identyfikować. I nic dziwnego, że nie są to pieśni kombatanckie ani ludowe. Obowiązuje tutaj bowiem kryterium pokoleniowe, nie zaś narodowe czy historyczne. Równolegle z pokoleniowym winno obowiązywać kryterium estetyczne i w jego kształceniu widzę zadanie szkoły. 

1 czerwiec, 2012

Dzięki kontaktowi z "Bajką o piosence i nutkach " dzieci nie mają problemy z rozróżnianiem pojęć: melodia, utwór muzyczny, piosenka, ktore często mylą się uczniom klas starszych uczonych metodą tradycyjną. Dzieci same potrafiły zinterpretować pojęcia: zwrotka, refren jako elementy składowe piosenki, a powiedzonka kotka - zwrotka stały się ulubionymi powiedzeniami na przerwie.

1 czerwiec, 2012

"Bajka o Piosence i nutkach" stanowi cenną pomoc dla nauczycieli i uczniów w przedszkolach i młodszych klasach szkoły podstawowej.

1 czerwiec, 2012

Praca p. Lidii Bajkowskiej "Bajka o piosence i nutkach" bez wątpienia zasługuje na publikację, jednak pod warunkiem właściwego jej wykorzystania. Pozostawiona samej sobie, książka zginie w powodzi oferty rynkowej, nie przynosząc nikomu pożytku. Jej miejscem jest na pewno przedszkole, szkoła podstawowa i placówki kształcenia pedagogów nauczania początkowego.

31 maj, 2012

Muzyka w domu? Czemu nie, skoro dzięki takiej edukacji wyrośli genialni kompozytorzy.

Pakiet "Pokoloruj świat muzyką"  zawierający scenariusze do "Kolorowanki muzycznej"  z pomocami graficznymi i płytą
"Kolory Muzyki", powstał z myślą o nauczycielach nauczania początkowego i wychowawcach przedszkoli.

21 maj, 2012

Jak walczyć z analfabetyzmem muzycznym? Czy kolejne pokolenie będzie pokoleniem głuchych? Gdzie tkwi przyczyna?

21 maj, 2012

Żyjemy w świecie pokolenia głuchych. Problem z analfabetyzmem muzycznym dotyka nie tylko Polski, ale całego świata. Co zrobić, żeby dzieci nauczyły się i pokochały muzykę? 

21 maj, 2012

Opinia prof.  Andrzej Rakowski o książce Lidii Bajkowskiej "Sen o muzyce"

"Opiniowana książka stanowić może znakomitą pomoc w zainteresowaniu dzieci muzyką i rozszerzeniu horyzontu ich wiedzy o muzyce."

20 maj, 2012

Co było pierwsze: kura czy jajko? W tym samym kontekście możemy zapytać co było pierwsze: muzyka czy taniec? Dźwięk czy ruch???

18 maj, 2012

Atsuko Seta's performance - special for Lidia Bajkowska and FECWIS Foundation

11 maj, 2012

Atsuko Seta - kolejna uzdolniona muzycznie japonka, dla której inspiracją i natchnieniem była Kiyoko Tanka - ta, która zaszczepiła miłość do muzyki u Lidii Bajkowskiej.

11 maj, 2012

Kilka subiektywnych słów w obiektywnym zwierciadle o muzyce, czyli o muzyce okiem p. Grażyny Bogiel.

9 maj, 2012

Wolałam lalki. Lalek w  tamtych czasach  też było mało. U Braci Jabłkowskich były przepiękne lalki z prawdziwymi włosami i zamykanymi oczyma. Ale o takiej nie było co marzyć.  Porcelanową lalkę, ktoś mi potem podarował, ale bez nóg. Dziś byłaby cenna, bo to lalka jeszcze sprzed wojny. Pamiętam, że zamiast nóg, mama uszyła jej długą krakowską spódnicę i ubrała w krakowski strój, bo bardzo mi się wtedy  podobał.

9 maj, 2012

Grudzień, rok 2011, pogoda iście wiosenna. Jesteśmy w Polsce, w Unii Europejskiej. Jemy genetycznie modyfikowaną żywność i żyjemy w kolorowym świecie. Ludzie nie przejmują się, że wraca stare, że do dziś nie zostały wyjaśnione wielkie tragedie narodowe. Ważne jest to, że święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Jednak czas przygotowania się do nich z roku na rok wydłuża się coraz bardziej.

9 maj, 2012

Kolorowanie szpitala udało się znakomicie:)) Dopisała pogoda, wspaniale wywiązali się sponsorzy. Wolontariusze bawili się z dziećmi fantastycznie:) Były występy artystyczne, koncert małych wirtuozów z Warszawy, pokazy, konkursy, malowanie,… rysowanie, lepienie z plasteliny kolorowego świata, w który to zmienił się włocławski szpital. I żeby ten kolorowy świat, który tak ucieszył i zafascynował małych pacjentów trwał dalej, młodzież z wolontariatu „przeniosła” go na oddziały- hojnie obdarowując dzieci kolorowankami, kredkami, pisakami, słodyczami.

9 maj, 2012

Trudno mi dzisiaj odpowiedzieć na pytanie, które ze świąt, czy Boże Narodzenie czy może Wielkanoc było dla mnie, jako małej dziewczynki, najpiękniejsze. Opisywałam już swoje „Grudniowe wspomnienia”  i fascynujący  „Świat kolorowych choinek”.

9 maj, 2012

Wystarczył jeden moment, żeby zmieniający się kolor granatowego nieba, tamtego wieczoru i potem nocy pełnej gwiazd, na zawsze kojarzył się mi z muzyką Chopina. Było to dawno, bardzo dawno temu i  mimo upływu lat, wspomnienie tamtego recitalu trwa do dzisiaj,  jakby to było wczoraj… jakby tamta chwila zatrzymała się na zawsze….

9 maj, 2012

Był rok 1955. W Warszawie skończył się akurat  V Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który  odbywał się w dniach 22 lutego – 21 marca. Wzięło w nim udział aż 77 pianistów z 25 krajów ze wszystkich kontynentów. Na czele Komitetu Wykonawczego stanął  Jarosław Iwaszkiewicz. Na Konkurs przyjechała nawet  królowa Belgii, Elżbieta Gabriela Bawarska, a Filharmonia Warszawska została uhonorowana mianem Filharmonii Narodowej.