Kanał RSS
Kanał RSS

Wpisy kategorii Tereny zieleni

13 marzec, 2015

Drzewa i krzewy iglaste są znakomitym rozwiązaniem w przypadku np. ogrodu japońskiego, albo jako delikatny akcent w krajobrazie – a nie jako podstawa budulcowa do zakładania ogrodu w Polsce.

25 luty, 2015

„Regulować rzekę, tzn. poprawiać ją i ulepszać, dostosowując do wymagań gospodarczych, ale zgodnie z warunkami klimatycznymi, topograficznymi, geologicznymi i zgodnie z jej naturą.”

11 luty, 2015

Zarówno przewrócone kłody, wypróchniałe pniaki i sterczące pnie obumarłych drzew zapewniają bezkręgowcom, płazom, gadom, ptakom oraz ssakom dogodne miejsca ukrycia, zimowania, żerowania i rozrodu. 

10 styczeń, 2015

Niewiele z nas zdaje sobie więc sprawę z olbrzymiej roli, jaką pełnią rozkładające się pozostałości drzew w rozmaitych ekosystemach, przede wszystkim w lasach – niezwykle skomplikowanych układach dynamicznych, gdzie bezustannie zachodzą różnorodne procesy, których rytm określany jest przez wzrost, rozwój, a także zamieranie drzew.

8 listopad, 2014

Rzeka od zarania dziejów była elementem krajobrazu, który przyciągał ludność. Dlatego przy ciekach wodnych tworzyły się najpierw osady, które z czasem urastały do rangi Metropolii. Im większa powierzchniowo była rzeka, tym większe miała znaczenie gospodarcze, polityczne oraz kulturowe.

29 październik, 2014

Zależy nam na tym, aby człowiek potrafił utożsamić się z przestrzenią, w której funkcjonuje na co dzień, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.

8 grudzień, 2012

Żyj tak, jakbyś wypożyczył ten świat od swojego dziecka, by pozostawić go w stanie niepogorszonym, kiedy odejdziesz – po to, aby twoje dzieci miały szansę skorzystać z niego w taki sam sposób, jak i ty.

29 maj, 2012

Co to jest regulacja rzeki? Czy czynnik antropogeniczny powinien być silniejszy od działań natury? Co jest przyczyną powtarzających się powodzi w Polsce?

14 maj, 2012

„(…) Odra i jej dolina należą do najcenniejszych przyrodniczo obszarów Europy.” Obszary nadrzeczne pozostawione są same sobie. Pozwala to na rozwój bioróżnorodności, jednak jest jednako zagrożeniem dla jej istnienia. Czynnik antropogeniczny jest w tym przypadku potrzebny i uzasadniony, jednak działalność ludzka nie powinna naruszać naturalnego piękna natury.

12 maj, 2012

Drzewo to nie tylko kawałek drewna z zielonymi listkami. To żywy organizm, który ma nawet swojego specjalnego lekarza, który o nie dba. Drzewa mają setki lat, były świadkami tego co widzieli nasi pradziadkowie. A do tego wszystkiego dbają o nasze zdrowie. Polecam!!!

11 maj, 2012

Wyprawa do Grochowic rowerami, miejscowości w której swoją Siekierezadę napisał Edward Stachura. Niestety za wsią coś znalazłem i to uwieczniłem kamerą.

7 maj, 2012

Stworzyć coś nowego! Coś, co łączy ludzi, zamiast ich dzielić. Jacek Weigl gromadzi ludzi o podobnych pasjach, dążeniach i celach. Spojrzeć w przyszłość z optymizmem i nadzieją. Nie narzekać na braki i niedoskonałości, raczej dostrzec szanse i możliwości. A potem poświęcić najlepsze lata swojego życia na coś, co jest ponadczasowe i ma duże szanse odmienić rzeczywistość - i to w trwały sposób. Wielu z nas marzy się takie życie.

5 maj, 2012

Jeśli myślisz, że architektura krajobrazu to sadzenie roślinek w ogródku przydomowym, to jesteś w wielkim błędzie. Chcesz być świadomy pracy Ambasadorów Zieleni? To artykuł dla Ciebie!!!

3 maj, 2012

Warto zacząć uważnie obserwować przestrzeń wokół nas. W niej kryją się odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań. Przestrzeń w której żyjemy to najpiękniesza wizja świata oczami naszych przodków. Czy i dla nas jest ona piękna?