Kanał RSS
Kanał RSS

Wpisy kategorii psychologia zdrowia

18 lipiec, 2014

Kwestia odpowiedzialności za własne suwerenne decyzje żywieniowe budzi spore kontrowersje, gdyż trudno jest określić oraz wypoziomować jak duży udział w uszczerbku na zdrowiu spowodowanym brakiem zbilansowanej diety ma własne lenistwo bądź chęć ograniczania kosztów, a jak duży wpływ ma sam przemysł żywieniowy i propagowane przez niego wysokokaloryczne produkty spożywcze. Przekaz medialny jednoznacznie obwinia korporacje transnarodowe, których przedmiotem działalności jest ułatwianie dostępu do chemizowanego pożywienia wykluczając jednoznacznie do pewnego czasu potrzebę samokontroli w społeczeństwie. Słuszność tych twierdzeń należy poddać weryfikacji. 

30 listopad, 2012

To miejsce dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się czegoś na temat zaburzeń odżywiania. To miejsce stworzyliśmy właśnie dla Ciebie! Zapraszamy!

20 sierpień, 2012

Klasyfikacja zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (APA), w skrócie DSM-IV-TR w porównaniu do klasyfikacji stworzonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) ICD-10 jest nieco węższa. W kwestii zaburzeń odżywiania precyzuje ona tylko trzy kolejno wymienione kategorie: anorexia nervosa, bulimia nervosa, EDNOS. 

1 sierpień, 2012

Powszechnie wiadomo, że zwierzęta są wykorzystywane do terapii z niepełnosprawnymi ludźmi. Konie odgrywają szczególną rolę w ich rehabilitacji. Celem terapii z koniem (z elementami jazdy konnej) jest przywrócenie pacjentom sprawności fizycznej i psychicznej w możliwym do osiągnięcia zakresie. Konie są również świetnym lekarstwem na uspokojenie, zrelaksowanie, wyciszenie oraz problemy z koncentracją. Służą tez jako fenomenalny antydepresant. 

24 lipiec, 2012

Większość kobiet przynajmniej raz próbowała podjąć dietę bądź w niej wytrwać. Jak donosi Gazeta Pomorska przeciętna kobieta jest na diecie przez około 10 lat swojego życia. Telewizja, czasopisma oraz ikony mody konsekwentnie promują model szczupłej oraz czasem przesadnie wychudzonej sylwetki, co nie pozostaje bez echa. 

18 lipiec, 2012

Wolność słowa? W niektórych przypadkach zbyt liberalnie traktuje się te wyrażenie.

16 lipiec, 2012

Jak podaje Anna Brytek-Matera: „Badania porównawcze, pod względem epidemiologii zaburzeń odżywiania, prowadzone w krajach postkomunistycznych, takich jak Polska (Włodarczyk-Bisaga i wsp., 1995), Czechy i Węgry (Ranther i wsp., 1995 w Ranther, 2010), wykazały, że wskaźnik zachorowalności na jadłowstręt psychiczny i bulimię jest w tych państwach podobny i nie różni się istotnie od wskaźnika zachorowalności w krajach wysoko rozwiniętych (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania)1. Wydaje się jednak, że w Polsce stan opieki nad chorymi i ich rodzinami oraz środki profilaktyczne wielce odbiegają od stanowisk przyjętych przez społeczeństwa i rządy innych krajów.  Ogólnopolskie Centrum Zaburzeń Odżywiania postanowiło zasięgnąć wiedzy u źródła, by móc rzetelnie odpowiedzieć na pytanie: jaka jest rola programów rządowych w kontekście zaburzeń odżywiania?

7 lipiec, 2012

Niesamowicie wciągająca opowieść o walczącej z anoreksją młodej kobiecie, zmianach jakie w niej zachodzą dzięki chorobie oraz przede wszystkim ewolucji relacji między domownikami jakie mają miejsce dzięki pojawieniu się anoreksji w rodzinie. Książka oparta jest na faktach i pisana jest z perspektywy permanentnie walczącej z chorobą własnej córki matki, która mimo błędów, wątpliwości i chwilowych niepowodzeń nie poddaje się. Podobnie jak jej mąż. 

13 czerwiec, 2012

Poczucie bezradności wydaje się być nieustannym towarzyszem zaburzeń odżywiania. Dotyczy osób chorych, ale także ich bliskich – rodziców, rodzeństwa, partnerów, mężów, żon, przyjaciół… 

12 czerwiec, 2012

 

Temat zaburzeń odżywiania z roku na rok staje się coraz bardziej popularny, o czym mogą świadczyć liczne wystąpienia publiczne związane z omawianym zagadnieniem.

10 czerwiec, 2012

Można odnieść wrażenie, że zaburzenia odżywiania są chorobami współczesności, natomiast niektóre z ich symptomów były opisywane już od wieków. 

8 czerwiec, 2012

Stres towarzyszy nam każdego dnia. Jak zminimalizować jego skutki?

7 czerwiec, 2012

 

Nieśmiało otwierasz oczy. Jest ranek. Zza okna dobiega radosny świergot ptaków. Nie słyszysz go. Przepełniają Cię głodne myśli. Przychodzą automatycznie. Nie masz na to wpływu. Czy dziś się uda? Musi się udać. Postaram się, tak bardzo się postaram. Będę walczyć do upadłego…

6 czerwiec, 2012

Taniec dla dzieci - rozwijanie pasji i umiejętności czy nauka niezdrowej rywalizacji? Polecam artykuł wszystkim rodzicom, którzy nie wiedzą, jak ukierunkować drogę życiową swoich pociech!

1 czerwiec, 2012

Podobno wielką sztuką jest odnajdywać we wszystkim pozytywne aspekty. Gdyby tak odrobinę się wysilić, można by zaryzykować stwierdzenie, że uzależnienie1  to genialna choroba, „która funduje człowiekowi kryzys, a wyjście z niego to podjęcie rozwoju wewnętrznego, wejście na drogę dojrzałości życiowej”2.

31 maj, 2012

The On the Road Association has been operating since 1990 through intervention in prostitution and the trafficking of human beings for the purpose of sexual exploitation, with a particular focus on street prostitution of migrant women and minors, often victims of trafficking organised and managed by criminal organisations.

31 maj, 2012

Muzyka w domu? Czemu nie, skoro dzięki takiej edukacji wyrośli genialni kompozytorzy.

Pakiet "Pokoloruj świat muzyką"  zawierający scenariusze do "Kolorowanki muzycznej"  z pomocami graficznymi i płytą
"Kolory Muzyki", powstał z myślą o nauczycielach nauczania początkowego i wychowawcach przedszkoli.

31 maj, 2012

Tanoreksja. Słowo to od jakiegoś czasu jest coraz częściej słyszane w mediach. 

29 maj, 2012

Stres jest ważnym tematem w naszym życiu. Jest go wokół na tyle dużo, że zarządzanie stresem staje się ważną kompetencją życiową.

28 maj, 2012

W okresie przygotowań do świąt jesteśmy często zabiegani i zestresowani. Tym bardziej nie powinniśmy wtedy zapominać o tych, którzy są chorzy i słabi.

28 maj, 2012

Czy świat bez gniewu, żądzy zemsty, zawiści, pożądania akurat tego samego  co mają inni  i niemoralności w każdej postaci mógłby istnieć?

25 maj, 2012

DSM-IV to klasyfikacja zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Jest umieszczona m.in. w wydanej w języku polskim publikacji "Kryteria Diagnostyczne według DSM-IV-TR", pod redakcją prof. Jacka Wciórki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

21 maj, 2012

Placówka ta nosi nazwę Samuel, zaczerpniętą od biblijnej postaci chłopca Samuela, któremu Bóg objawia jego przyszłą misję proroka. Jacek Weigl jest  współczesnym pozytywistą, romantykiem i kreatorem właściwych priorytetów we współczesnym świecie tak bardzo  zepsutym, zmaterializowanym i pełnym  zagrożeń na każdym kroku.

19 maj, 2012

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Ogólnopolskie Centrum Zaburzeń Odżywiania w ostatnim czasie uzyskało kolejne poparcia specjalistów.