Kanał RSS
Kanał RSS

Nauka Kontrastów Muzycznych (Learning Music Contrasts) - Metoda Lidii Bajkowskiej

Poprzez kontrasty muzyczne wprowadzam dzieci  w świat dźwięków.  Ale trzeba pamiętać, że jest to również świat abstrakcji. Żeby przybliżyć dziecku ten świat Fundacja FECWIS na podstawie mojej metody stworzyła interaktywny pakiet edukacyjny POKOLORUJ ŚWIAT MUZYKĄ, dzięki któremu dzieci stają się odbiorcami i  współtwórcami zarazem.

Ksawery  dzięki skojarzeniom obrazowym oraz  personifikacji szybko przyswoił sobie podstawowe terminy i  nauczył się abecadła muzycznego. Mogę śmiało powiedzieć, że rozbudził w sobie zamiłowanie do muzyki. Na tym roboczym filmiku widać jak dziecko bezbłędnie potrafi rozpoznać i pokazać na klawiaturze  dźwięki wysokie i niskie,  słyszy trójdźwięki molowe i durowe, potrafi  uderzać w klawisze raz forte a raz piano, próbuje  paluszkami grać kolejne klawisze wolno a potem szybko.

Dziś już Ksawerek potrafi ze zrozumieniem  zagrać z nut  proste melodie w oktawie. Ksawery zaczyna śpiewać coraz lepiej i to z  dynamiką. Jakże pięknie powtarza frazy: raz głośno a raz cicho, jak echo. Rośnie z niego wrażliwy na sztukę i piękno człowiek. Pokochał muzykę bo cały czas chce jej słuchać. Jest  zadowolony z siebie jak siada do fortepianu. Nawet jak  mu coś  się nie udaje to szuka dalej i cieszy się jakby odniósł największy sukces. Często bawimy się  w układanie nutek, z których powstają maleńkie kompozycje. Wielki pedagog wszechczasów -  Janusz Korczak mówił: „Pozwólmy dzieciom  błądzić i radośnie dążyć do poprawy„.  Okres dzieciństwa trzeba wykorzystać i szeroko otworzyć,  przyszłym melomanom,  wrota do całego królestwa muzyki pokazując najpiękniejsze dzieła. Im wcześniej tym lepiej. Wtedy nie będzie kolejnego  zmarnowanego muzycznie pokolenia głuchych.

Pod umieszczonym  na You Tube filmikiem ukazał się poniższy komentarz, który napisał tata Ksawerego, mojego Małego Mozarta:)

W domu u Pani Profesor panuje bajkowa atmosfera, którą odzwierciedla w pełni książka Pani autorstwa: „Bajka o piosence i nutkach”. Wszędzie jest nastój muzyczny – dwa pianina, piesek i kotki, przypominające te z bajki: pieska -- Refrenka i kotkę -- Zwrotkę. Mieszkanie ma swój artystyczny i arystokratyczny klimat, pomimo swojej wielkości, jakby pospolitej dla typowych warszawskich mieszkań.
Ten bajkowy klimat wpływa na to, że mój synek bardzo lubi przyjeżdżać do Pani Profesor i zawsze pyta kiedy pojedziemy do Cioci. Za to wyjątkowe podejście do dzieci i nowatorską metodę, która niewątpliwie wpływa na jego rozwój intelektualny i emocjonalny jestem bardzo wdzięczny. Najważniejsze jest również to, aby Ksawuś sam chciał się uczyć poprzez zabawę, a Pani Profesor stwarza mu właśnie takie możliwości. Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie, że Bóg postawił mi na drodze taką Osobę.

Lidia Bajkowska