Kanał RSS
Kanał RSS

Targuj się - Maciej Dutko

Targuj sie - Maciej Dutko
Maciej Dutko

Ponownie słyszę za oknem jednostajny stukot kół. Jadę pociągiem do Torunia. Kolejny raz sięgam po Targuj się Maćka Dutko. I znów coś pozostało, kolejna refleksja.

Dziś zasada wzajemności, przebiła się przed wszystkie inne rady jakie w swojej książce Targuj się zebrał Maciek. Co jest najważniejszą wartością Targuj się? Praktyka negocjacyjna.

Wiele historii na których Maciek opiera swojego Targusia znam. W niektórych wręcz brałem udział, a inne poznałem siedząc wygodnie w jakimś miejscu, sącząc to czy tamto i wsłuchując się w narrację Maćka.

Jestem już po kilku godzinach drogi. Zaraz miasto Toruń. Jutro spotkanie na szczycie z pewnym człowiekiem. Nadużył zaufania. Ale dziś niech jeszcze będzie podporządkowane zasadzie wzajemności.

Maciek uświadomił mi, że my wszyscy już mechanicznie prosimy o rabaty, które tak naprawdę już nie są rabatami tylko wkalkulowaną grą między klientem a sprzedającym. Czas to zmienić. Zasada wzajemności, powinna być wykładana od żłobka do uczelni wyższej. A może i dalej. Przecież dorosłość wielu rozleniwia.

Dzieci zasadę wzajemności intuicyjnie wyssały z mlekiem mamy. One są niezwykłe.  Podchodzi taki malec, wdrapuje się na sofę i nagle rzuca się ojcu na szyję. Tata szczęśliwy. Po chwili dziecię bierze tatę za rękę głęboko patrząc w oczy i prowadzi do miejsca leżakowania zakazanego Iphona. Dziecię ma niespełna 19 miesięcy, a już tak dobrze sobie radzi z zasadą wzajemności. Malec wszystko to robi wykorzystując różne kombinacje ruchowe, krótko mówiąc język ciała, a przy tym nie wypowiada żadnych słów. Nie umie mówić. Cel jest jeden osiągnąć upragnioną możliwość dotknięcia zakazanego nadgryzionego jabłka.

Oczywiście rodzić wie, że dziecię ma w zanadrzu tajną broń, np. rzuci się na ziemię, będzie drzeć gębę tak długo, aż zostanie spełniona potrzeba lub chytry rodzić odwróci uwagę malca.

Ot to jest zasada wzajemności. A my dorośli gdzieś w większości zagubiliśmy się i przestaliśmy korzystać z tej jakże sugestywnej i atrakcyjnej umiejętności.

Tak sobie pomarzę. Ależ byłoby nasze życie piękniejsze, gdybyśmy częściej posługiwali się zasadą wzajemności. Dodam, że życie stało by się z pewnością ciekawsze.

Dzięki Maćku, za przypomnienie.

targuj_się_maciej_dutko

Trochę Targuś już sponiewierany, ale uczestniczy w moim życiu od pamiętnego spotkania w Czarnej Górze, kilka miesięcy wstecz.