Kanał RSS
Kanał RSS

Zaburzenia Odżywiania: Ostatnie publikacje

 • Centrumzaburzenodzywiania.pl to miejsce dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się czegoś na temat zaburzeń odżywiania. Interdyscyplinarne podejście do tematu, praktyczne porady oraz specjalistyczne artykuły sprawiają, że serwis ten jest profesjonalnym i kompleksowym źródłem informacji dla różnorodnych grup odbiorców.

 • Każdego roku wiele organizacji charytatywnych w Polsce potrzebuje ludzi dobrego serca, którzy zaangażują się w pomoc na rzecz drugiego człowieka. Celem takich akcji jest przede wszystkim mądra pomoc najbardziej potrzebującym. Wraz z początkiem nowego roku szkolnego i akademickiego rozpoczyna się rekrutacja wolontariuszy potrzebnych do rozmaitych programów. To dzięki ich wyciągniętej dłoni tysiące ludzi dostanie szansę na spełnienie marzeń oraz iskierkę nadziei na zmianę dotychczasowego życia.

   

 • Zachód kojarzy nam się z postępem i dlatego coraz więcej czerpiemy z jego wzorców we wszystkich dziedzinach życia. Przeważnie jednak, potrzebujemy trochę czasu na przygotowanie odpowiednich warunków do wdrażania pewnych rozwiązań. Ale nie zawsze tak jest. Jeden z najnowszych trendów, który pojawił się w „Wielkim Świecie” moglibyśmy również w Polsce wprowadzić niemal od ręki, a gra wydaje się warta świeczki- chodzi bowiem o zdrowie, a nawet życie.

 • Klasyfikacja zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (APA), w skrócie DSM-IV-TR w porównaniu do klasyfikacji stworzonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) ICD-10 jest nieco węższa.1 W kwestii zaburzeń odżywiania precyzuje ona tylko trzy kolejno wymienione kategorie:

 • Większość kobiet przynajmniej raz próbowała podjąć dietę bądź w niej wytrwać. Jak donosi Gazeta Pomorska przeciętna kobieta jest na diecie przez około 10 lat swojego życia1. Telewizja, czasopisma oraz ikony mody konsekwentnie promują model szczupłej oraz czasem przesadnie wychudzonej sylwetki.

 • Niesamowicie wciągająca opowieść o walczącej z anoreksją młodej kobiecie, zmianach jakie w niej zachodzą dzięki chorobie oraz przede wszystkim ewolucji relacji między domownikami jakie mają miejsce dzięki pojawieniu się anoreksji w rodzinie. Książka oparta jest na faktach i pisana jest z perspektywy permanentnie walczącej z chorobą własnej córki matki, która mimo błędów, wątpliwości i chwilowych niepowodzeń nie poddaje się. Podobnie jak jej mąż.

 •  

  Poczucie bezradności wydaje się być nieustannym towarzyszem zaburzeń odżywiania. Dotyczy osób chorych, ale także ich bliskich – rodziców, rodzeństwa, partnerów, mężów, żon, przyjaciół… Zmierzenie się z tą chorobą staje się wyzwaniem jeszcze przed wejściem na ring. Nie jest bowiem oczywiste, że otoczenie dopuści do siebie myśli, że po pierwsze – ma do czynienia z chorobą, a nie jakąś fanaberią, a po drugie – że jest to niezwykle silny i podstępny przeciwnik.

 •  

  Temat zaburzeń odżywiania z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, o czym może świadczyć poniższe zestawienie przykładowych wystąpień publicznych związanych z omawianym zagadnieniem: