Kanał RSS
Kanał RSS

Wpisy kategorii Edukacja Muzyczna Dzieci

15 marzec, 2014

Dzieci w czasie nauki muzyki doświadczają zbyt dużego stresu, uważa część nauczycieli tego przedmiotu. Rywalizacja i system oceniania, ich zdaniem, jest jedną z przyczyn analfabetyzmu muzycznego wśród najmłodszych.
 

14 marzec, 2014

Analfabeta muzyczny, to człowiek, który nie zna zapisu nutowego a tym samym nie jest w stanie  zagrać z nut najprostszej melodii na dowolnym instrumencie.

3 marzec, 2014

Dlaczego więc dzieci w szkołach nie śpiewają?  Nie śpiewają, bo lekcji śpiewu nie ma. Ale za to wyrastają nam  kolejne, zmarnowane bezpowrotnie pokolenia głuchych!

2 marzec, 2014

W trakcie  promocyjnego koncertu  z udziałem moich uczniów, na scenę wszedł kurier i podał mi telegram  od Marii Fołtyn, która wówczas była za granicą. Publicznie odczytano  jego treść, a ja…  popłakałam się ze szczęścia, nie mówiąc o brawach, które dostałam dzięki takiemu wyróżnieniu.

11 luty, 2014

Od tej pory zabawy w teatrzyk wypełniały każdy dzień chłopca. Żeby jego teatrzyk stał się bardziej prawdziwy, brak marionetek i dekoracji chłopiec zastępował improwizacjami akustycznymi tak, żeby najbliżsi słyszeli szum morza, śpiew ptaków i burzę z piorunami…

21 styczeń, 2014

Ale wracając do Wielkiego Liberace sama już nie wiem, co lepsze, stworzenie szokującego dzieła, czy pokazanie schematycznego i poprawnego dokumentu o życiu pianisty wszechczasów..

20 styczeń, 2014

Na zarzut, że taki przepych może być  kiczem, odpowiadał skromnie, „ co za dużo, to wspaniale”. Nie dziwi, że  wzorowali  się na nim  wiele lat później  Lady Gaga, Madonna, Elton John i inni.

15 styczeń, 2014

Kiedy koncert skończył się, publiczność na stojąco dziękowała Kiyoko Tanace za tak piękne wykonanie utworów Chopina. Kiyoko Tanaka kilka razy bisowała. Podobno najdłużej biłam brawo ze wszystkich, aż mnie potem bolały ręce.

17 grudzień, 2013

 W czasie tych prac plastycznych dzieci śpiewały kolędy, żeby przy wigilijnym stole dać prawdziwy bożonarodzeniowy koncert. Potem przychodził święty Mikołaj, były prezenty, zimne ognie, pałaszowanie bakalii, słuchanie kolęd i pastorałek. 

2 grudzień, 2013

Dziś już nie ma pysznych czekoladek w bombonierkach od Semadeniego i wielosmakowej lub marmurkowej chałwy, która była tylko w żydowskich sklepikach, podobnie jak wspaniałych chałek, do których nie umywały się najlepsze ciastka. Nie ma melodyjnej klezmerskiej muzyki... 

21 listopad, 2013

Muzyka klasyczna ma natomiast wpływ pozytywny na samopoczucie. Świadomość ludzi związana z dobroczynnym oddziaływaniem tej muzyki na człowieka jest jeszcze niezbyt duża na świecie.

4 listopad, 2013

Miałam szczęście, że los postawił na mojej drodze, choć na krótko, prof. Ryszarda Baksta, geniusza i legendę pianistyki polskiej, zarazem skromnego człowieka i oddanego pedagoga. Byłam jego uczennicą. 

21 październik, 2013

O jedynym po wojnie warszawskim Liceum Muzycznym, które funkcjonowało w latach 1950-1964, mówiono: kuźnia talentów. Na konkursowe egzaminy wstępne przyjeżdżali najzdolniejsi absolwenci podstawowych szkół muzycznych z całej Polski.

15 październik, 2013

Dlaczego teatr dziecięcy, szkolny czy przedszkolny, nie może stać na wysokim poziomie artystycznym, z piękną scenografią, dekoracjami, kostiumami, być pełen światła, poezji, ruchu i muzyki? 

14 październik, 2013

Pani Maria Twardowska pewnie kochała Chopina, bo każdą lekcję zaczynała od zagrania uczniowi jakiegoś mazurka, walca czy poloneza. Rozcierała zgrabiałe palce i grała te utwory z pasją i uczuciem.

1 październik, 2013

Wywiad dla "Puls Tygodnia" ze Sławomirem Sikorą. O zmarnowanym pokoleniu niewyedukowanych muzycznie. 

28 wrzesień, 2013
Tym razem kolorowanki muzyczne trafiły do dzieci z sierocińca w Tajlandii. Placówka została wybrana dzięki pomocy i zaangażowaniu pianistki japońskiej - Atsuko Seta. Dzieci w podziękowaniu śpiewają dla nas piękną piosenkę.
Dziękujemy!